Wylecz Helicobacter pylori, uniknij raka żołądka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wiele osób otrzymuje diagnozę raka żołądka, będąc już w zaawansowanym stadium choroby. Tymczasem jednym z najprostszych sposobów na skuteczne zapobieganie rozwojowi nowotworu jest leczenie zakażenia Helicobacter pylori, przyczyny 80% przypadków raka żołądka.

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok.4,5 tysiąca nowych przypadków raka żołądka. Najczęściej u mężczyzn i osób powyżej 45 roku życia.

Niestety choroba rozwija się w ukryciu, długo nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Często pacjenci zostają zdiagnozowani już w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie maleją.

Jak rozpoznać objawy raka żołądka?

Wczesny rak żołądka jest ograniczony do niewielkiej zmiany, która nie nacieka jeszcze na mięśniówkę. Czasami jednak mogą już na tym etapie pojawić się pewne niespecyficzne symptomy, takie jak:

  • dyskomfort,
  • ból brzucha,
  • uczucie pełności niezależnie od wielkości i lekkostrawności posiłku,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • odbijanie się,
  • kwaśny smak w ustach,
  • utrata łaknienia,
  • czy chudnięcie bez przyczyny.

Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to Gram-ujemna bakteria o spiralnym kształcie, która zasiedla błonę śluzową żołądka. Dzięki wykształconym mechanizmom jest w stanie przetrwać w wyjątkowo niekorzystnych warunkach, takich jak kwaśne środowisko soku żołądkowego.

Bakteria nie tylko podwyższa pH w żołądku, ale także wytwarza toksyny, które niszczą jego wyściółkę. Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji do metaplazji, czyli zamiany nabłonka żołądkowego na ten występujący w jelicie. Taka konwersja zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka.

W badaniu, będącym częścią kampanii “Servier — Wyłącz Raka”, przeprowadzonym przez K+ Research na zlecenie Servier Polska tylko 1% Polaków powyżej 45 roku życia wskazało bakterię Helicobacter pylori jako przyczynę raka żołądka. Jednocześnie respondenci nie doszacowali, jak wiele osób w populacji jest nosicielami tej bakterii. Podczas gdy aż połowa osób na świecie i 9 na 10 dorosłych w Polsce jest obecnie zakażonych tą bakterią.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Jak bakteria Helicobacter pylori wpływa na rozwój raka żołądka?

Przewlekłe zakażenie H. pylori sprzyja rozwojowi niedokwasoty żołądka przez zmianę pH z kwaśnego na zasadowe. Proces uszkadza błonę śluzową żołądka i zaburza równowagę mikrobiologiczną. Nazywamy ten stan dysbiozą i wiemy, że może prowadzić do powstania wrzodów żołądka, nowotworu żołądka oraz chłoniaka związanego z błoną śluzową żołądka.

Długoterminowe zakażenie bakterią H. pylori odpowiada nawet za 80% przypadków rozwoju choroby nowotworowej! Co ciekawe najbardziej narażeni na rozwój raka są Japończycy, którzy są gospodarzami H. pylori. Natomiast u Szwedów rak rozwinie się u mniej niż 1% zarażonych.

Najczęściej zakażamy się tą bakterią już we wczesnym dzieciństwie. Nowotwór żołądka może rozwijać się nawet kilkadziesiąt lat, dlatego rozpoznaje się go głównie u osób po 50 roku życia.

Jakie są objawy zakażenia H. pylori?

U większości chorych nie występują żadne objawy, ale patogeny mogą rozwijać się latami bez naszej wiedzy, powodując zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka. Czasami pacjenci mogą skarżyć się na:

  • nudności,
  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • bóle w nadbrzuszu
  • i inne dolegliwości gastryczne.

Jak można zdiagnozować obecność bakterii?

Mamy do dyspozycji zarówno metody inwazyjne, jak i bezinwazyjne. Najprostszą dostępną opcją są testy diagnostyczne, które w stosunkowo przystępnej cenie można kupić w aptece.

Farmaceuta poleci test z krwi lub z kału, przy czym specjaliści rekomendują test z kału ze względu na to, że przeciwciała odpornościowe wykrywane w teście z krwi mogą utrzymywać się jeszcze długo po zakończeniu infekcji.

Innym bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem jest test oddechowy. W niektórych przypadkach potrzebne są droższe, ale bardziej pewne metody. Specjaliści wykonują wówczas testy molekularne, posiew czy badanie wycinka tkanki.

Warto zrobić badania, jeśli obserwujesz u siebie opisane wyżej objawy i podejrzewasz zakażenie H. pylori lub chorobę wrzodową.

Profilaktyka raka żołądka: leczenie infekcji Helicobacter pylori

Skutecznym sposobem na zapobieganie rozwojowi raka żołądka jest wyleczenie infekcji H. pylori. Terapia nie sprawia zbyt wielu problemów, polega na przyjmowaniu:

  • antybiotyków przez ok.10-14 dni, 
  • inhibitorów pompy protonowej 
  • oraz leków wspomagających gojenie błony śluzowej żołądka.


Warto również unikać czynników ryzyka, takich jak:

  • niewłaściwa dieta,
  • niezdrowy tryb życia,
  • nadwaga, 
  • alkohol, 
  • palenie papierosów 
  • i nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Niestety przejście infekcji i wyleczenie nie daje gwarancji, że pożegnamy tę bakterię raz na zawsze, bo łatwo przenosi się drogą pokarmową.

Podsumowanie i wskazówki

Jeśli podejrzewasz infekcję H. pylori, kup w aptece test z kału i zrób go w domu. W razie dodatniego wyniku skonsultuj się ze swoim lekarzem. Wykonaj odpowiednie badania diagnostyczne, aby potwierdzić obecność bakterii.

Pamiętaj, że kluczowe jest leczenie antybiotykami tak długo, jak zaleci lekarz. Przedwczesne przerwanie antybiotykoterapii może spowodować, że infekcję jeszcze trudniej będzie wyleczyć.

Dbaj o higienę, unikaj alkoholu i nie pal papierosów. Regularne kontrole i zdrowy tryb życia pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka.

Szukasz dodatkowych informacji? Odwiedź stronę kampanii Wyłącz raka i zobacz, czego Twój brzuch Ci nie mówi lub skorzystaj z bazy wiedzy o raku Fundacji Alivia.

Autorka tekstu: Martyna Piotrowska

Źródła:

Helicobacter pylori a mikrobiota – Instytut Mikrobiomiki
Badanie Servier Polska: O raku żołądka Polacy wciąż wiedzą bardzo mało. Choroba co roku zbiera śmiertelne żniwo, materiały prasowe Servier Polska Kampania “Servier – Wyłącz Raka” 26.10.2023 r.
Mała bakteria, wielki problem dla żołądka. Rusza 5. edycja kampanii „Servier – Wyłącz Raka”, materiały prasowe Servier Polska Kampania “Servier – Wyłącz Raka” 26.10.2023 r.
Startuje 5. edycja kampanii społecznej „Servier – Wyłącz Raka”, materiały prasowe Servier Polska Kampania “Servier – Wyłącz Raka” 26.10.2023 r

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.