Rak krtani należy do nowotworów głowy i szyi. Najczęściej rozwija się na strunach głosowych (60–75% guzów) lub powyżej strun (25–40%). Tylko niecałe 5% raków krtani zlokalizowanych jest poniżej strun głosowych.
Nowotwór krtani najczęściej rozwija się u osób palących papierosy a szczególnie niezdrowe jest połączenie palenia z częstym spożywaniem alkoholu. U osób palących tytoń i spożywających alkohol ryzyko zachorowania szacuje się na 100 – 330-krotnie wyższe niż u innych osób. Należy też pamiętać, że równie niebezpieczne co palenie papierosów, jest przyjmowanie tytoniu w innej postaci, np. jego żucie.
Do innych czynników ryzyka zachorowania na raka krtani należy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), niedożywienie (niedobór witamin z grup A i B), osłabienie układu immunologicznego, refluks żołądkowo-przełykowy. Częściej chorują mężczyźni i osoby powyżej 55 roku życia oraz osoby, które w związku z wykonywanym zawodem narażone są na czynniki rakotwórcze (stolarze, malarze, pracownicy przemysłu chemicznego, paliwowego, metalurgicznego i tekstylnego).
Pierwszym objawem raka krtani, zwłaszcza jeśli rozwija się w środkowej części tego narządu, jest chrypka. Należy pilnie udać się do otolaryngologa, jeśli pomimo leczenia, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. Inne objawy, które towarzyszą rakowi krtani, to zaburzenia połykania (dysfagia), ból przy połykaniu (odynofagia), szmer krtaniowy (stridor), nawracający ból ucha, przewlekły kaszel, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk szyi, duszność, ból lub uczucie obcego ciała w gardle.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Rokowanie w raku krtani zależy od stopnia zaawansowania i umiejscowienia nowotworu. Podobnie jak w innych chorobach nowotworowych, ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia.
Autor: Maja Kochanowska
- Marcin Śniadecki “Kryteria rozpoznawania i wczesne objawy chorób nowotworowych”, Via Medica, Gdańsk 2015.
- www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/180408,rak-krtani