Поради для людей, які страждають на рак / Rady dla osób chorujących na nowotwory

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Американське онкологічне товариство підготувало брошури для онкохворих та осіб, які доглядають за ними.

Брошури доступні 4 мовами (українською, російською, польською та англійською).

Якщо у вас (або у вашого близького) рак, і вам довелося залишити свій дім або виїхати з місця, де ви проходите лікування, або якщо ваш план лікування був змінений через недавню надзвичайну ситуацію, у вас можуть виникнути проблеми з отриманням необхідної онкологічної допомоги. Дивіться брошуру “Боротьба з раком в умовах надзвичайної ситуації чи лиха

Біль – це те, яким чином ваш організм каже вам, що щось не так. Тільки ви знаєте, коли у вас є біль і як він відчувається. Рак не завжди означає, що у вас буде біль. І якщо у вас є біль, це може бути викликано не раком. Будь-який біль можна і потрібно лікувати. Дивіться брошуру “Отримання допомоги при раковому болі”.

Втома – це екстремальне відчуття стомленості або нестачі енергії, яке часто описують як стан виснаження. Втома – це те, що триває навіть тоді, коли людина, здається,

висипається. Пов’язана з раком втома є одним з найпоширеніших побічних ефектів раку та його лікування. Дивіться брошуру “Отримання допомоги при втомі”.

Нудота – це неприємне відчуття в задній частині горла і у шлунку, яке може призвести до блювоти. Нудота і блювота можуть бути поширеними побічними ефектами у тих, хто лікуються від раку. Але є багато ліків, які добре допомагають, і вам не потрібно страждати. Дивіться брошуру “Отримання допомоги при нудоті і блювоті


Більше інформації: https://www.cancer.org/about-us/what-we-do/ukraine-support.html


American Cancer Society przygotowało serię materiałów by wesprzeć osoby chorujące na nowotwory i ich opiekunów. 

Broszury są dostępne w postaci plików pdf do pobrania w 4 językach (ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim). 

Jeżeli ty (lub osoba ci bliska) masz (ma) raka i musiałeś opuścić dom lub podróżować z dala od miejsca, gdzie otrzymujesz terapię, kontynuacja leczenia tą samą terapią może być utrudniona. Zapoznaj się z broszurą “Radzenie sobie z rakiem w sytuacji awaryjnej lub w przypadku katastrofy”.

Ból powoduje cierpienie. Tylko ty wiesz, kiedy odczuwasz ból i co wtedy czujesz. Ból to sposób, w jaki twoje ciało informuje Cię, że coś jest nie tak. Ale nie zawsze tylko rak jest przyczyną bólu. Pamiętaj, każdy rodzaj bólu, może i powinien być leczony. Zapoznaj się z broszurą “Uzyskanie pomocy na ból nowotworowy

Zmęczenie jest objawem wyczerpania twojego organizmu i mózgu. Oznacza, że nie masz energii na robienie tego co chciałbyś lub powinieneś zrobić. Zmęczenie związane z nowotworem jest jednym z najczęściej występujących i najbardziej wyczerpujących skutków ubocznych choroby i jej leczenia. Zapoznaj się z broszurą “Pomoc na zmęczenie”.

Nudności są nieprzyjemnym uczuciem w tyle gardła i żołądka, które może zapowiadać wymioty. Pojawiają się często jako skutki uboczne leczenia raka. Jest wiele leków, dzięki którym można te symptomy opanować, tak żebyś nie musiał cierpieć. Zapoznaj się z broszurą “Sposoby na nudności i wymioty”. 

Źródło: https://www.cancer.org/about-us/what-we-do/ukraine-support.html

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.