Apel do Kancelarii Premiera – wciąż czekamy na zmiany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj wystosowaliśmy pismo do Ministra Pawła Szrota, zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym apelujemy o zainteresowanie w sprawie harmonogramu działań resortu zdrowia w kwestii zmian w organizacji opieki onkologicznej.

Ponownie wymieniliśmy wszystkie projekty, które nie mogą doczekać się finalizacji, a od których zależy ludzkie życie. Polscy pacjenci wciąż czekają m.in na kompleksową diagnostykę i leczenie raka piersi, profilaktyczną chirurgię raka jajnika, czy Breast Units.

Przypomnijmy, że po tym, jak Fundacja Alivia skierowała apel do Premiera Morawieckiego w kwietniu br., minister Szrot poprosił resort zdrowia o przygotowanie odpowiedzi. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na nasz apel – ale w odpowiedzi nie została przedstawiona ani jedna data dla wdrożenia koniecznych zmian. Ministerstwo nie wskazało określonego w czasie planu zakończenia prac nad zmianami w organizacji opieki onkologicznej.

Apel przeczytacie tutaj.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.