#ONKOTAXI #DRUGAFALA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W odpowiedzi na kolejną falę epidemii COVID-19 i alarmujące statystyki startuje akcja #ONKOTAXI #DRUGAFALA. Dzięki niej pacjenci bezpiecznie dojadą do ośrodków medycznych bezpłatnymi dla nich taksówkami.

Polska zmaga się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Kiedy system ochrony zdrowia załamuje się w walce z wirusem, nie można zapomnieć o chorych na raka, którzy nadal potrzebują leczenia, konsultacji i badań. Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach ujawniło, jak wiele świadczeń nie zostało wykonanych od początku epidemii.  W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., od stycznia do października 2020 o 7% spadła ilość wystawionych kart szybkiej ścieżki onkologicznej – DILO, odbyło się 8% mniej konsyliów onkologicznych, a przecież liczba zachorowań z roku na rok się powiększa. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy w skali kraju wykonano tylko 80% umów ze szpitalami. Fundacja Alivia wychodzi z inicjatywą, która w praktyczny sposób ma pomóc zmniejszyć te niepokojące statystyki.

Pacjenci onkologiczni mają ograniczony dostęp do badań i leczenia. Jednocześnie są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. Powinni zachowywać podwyższoną ostrożność w kontakcie z innym i unikać transportu publicznego. W takiej sytuacji wielu chorych staje przed dramatycznym pytaniem: jak bezpiecznie dotrzeć na, tak trudno dostępne teraz, badania, leczenie czy zabieg? 

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Chorzy na raka z całej Polski zwracają się do Fundacji Alivia z apelami o wsparcie. Pani Maria pisze:

Miałam niedawno operację raka jelita i czekają mnie kontrole. Jestem emerytką, osobą samotną i nie mam możliwości transportu poza komunikacją miejską. Bardzo proszę o pomoc.

Chorzy przyznają, że boją się podróżować. Pani Renata tłumaczy:

Jestem w trakcie leczenia chemioterapii w Katowicach. Muszę dojechać z Zawiercia. Czy mogę prosić o transport? Boję się jeździć transportem publicznym.

Bliscy szukają bezpiecznego transportu na leczenie szczególnie dla osób starszych. Andrzej z Myślenic boi się o matkę:

Moja Mama jest po operacji raka szyjki macicy. Teraz czeka ją seria 25 naświetlań radioterapii w Krakowie, 30 kilometrów od domu. Niestety my nie mamy samochodu, jesteśmy skazani na przepełnione pociągi.

Dagmara Dyba z Fundacji Alivia tłumaczy konsekwencje obecnej sytuacji:

Chorych na raka nie stać na prywatny transport, a boją się korzystać z komunikacji publicznej. Pacjenci pozostawieni bez pomocy, bez alternatywnego transportu, szczególnie z mniejszych miejscowości, często nie mają jak dotrzeć na leczenie czy diagnostykę. Chcemy im pomóc.     

Dlatego teraz, w czasie drugiej fali zachorowań na COVID-19, Fundacja Onkologiczna Alivia znów umożliwia pacjentom bezpieczny dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek.

Od dziś, przy współpracy z iTAXI oraz strategicznym wsparciu Bristol Myers Squibb, Janssen-Cilag Polska i Roche Polska, startuje ogólnopolska akcja #ONKOTAXI #DRUGAFALA.

Fundacja chce dać chorym pewność, że ich transport na leczenie będzie bezpieczny. Dlatego każda taksówka używana w ramach akcji jest zdezynfekowana, a kierowcy ściśle przestrzegają zasad higieny. W pierwszej edycji #ONKOTAXI udało się zapewnić bezpieczny dojazd ponad 2250 osobom.

Jak skorzystać z #ONKOTAXI? Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni na terenie całego kraju. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie alivia.org.pl/onkotaxi. Do zgłoszenia należy dodać dokument medyczny zawierający potwierdzenie diagnozy. Po weryfikacji zgłoszenia koszt przejazdu opłaci Fundacja. W razie pytań Alivia zachęca do kontaktu poprzez adres onkotaxi@alivia.org.pl.

Dla osób niekorzystających z internetu Alivia przygotowała również dedykowaną infolinię – 22 100 51 60. Fundacja prosi o korzystanie w pierwszej kolejności ze strony www i nieprzeciążanie infolinii. Numer telefonu jest dedykowany osobom starszym, pozbawionym dostępu do internetu, by również oni mogli zgłosić potrzebę przejazdu. W takim wypadku pracownicy fundacji podpowiedzą, jak skorzystać z usługi.     

Akcja potrwa do wyczerpania środków finansowych i nie byłaby możliwa bez hojnego wsparcia darczyńców. ONKOTAXI mogła ponownie wystartować dzięki firmom Bristol Myers Squibb i Janssen Cilag Polska. Strategicznego wsparcia udzielił też koncern Roche. Akcji partnerują również Abbvie Polska, Pierre Fabre Médicament Polska, Servier Poland oraz Fundacja BNP Paribas.

Firma Bristol-Myers Squibb codziennie, na całym świecie, zmienia życie pacjentów dzięki nauce. Innowacyjne terapie, które dostarczamy, nie tylko ratują życie, ale też poprawiają jego jakość. Teraz w czasie pandemii szczególnie ważne jest bezpieczne dotarcie pacjenta na podanie leku do szpitala. Dlatego też kolejny raz wspieramy inicjatywę Fundacji Alivia – ONKOTAXI, która realnie pomogła już ponad 2 000 pacjentom. Od początku pandemii mobilizujemy siły dla polskich chorych, aby strach przed zakażeniem nie zmusił ich do zrezygnowania ze skutecznych terapii.     

mówi Antoni Żarski, Dyrektor Generalny Bristol Myers Squibb w Polsce.

Mamy świadomość w jak trudnej sytuacji znajdują się dziś pacjenci onkologiczni i cieszymy się, że możemy wesprzeć te słuszną inicjatywę. W dobie pandemii Covid-19 nie możemy zapominać o innych jednostkach chorobowych, bo problemy pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi są dziś jeszcze większe. Tym samym, poprzez zaangażowanie w ONKOTAXI możemy realizować nasze cele związane ze wsparciem pacjentów na każdym etapie procesu terapeutycznego.

tłumaczy dyrektor Zarządzający Janssen Polska, Tomasz Skrzypczak.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w walkę z wirusem, współpracujemy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz poprawy sytuacji chorych na całym świecie, w związku z poszukiwaniem i opracowywaniem rozwiązań umożliwiających skuteczne zwalczanie SARS-CoV-2. Chcemy też zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i dostęp do odpowiedniej opieki, dlatego włączamy się do akcji #ONKOTAXI#DRUGAFALA.

Marta Bukowska, Pro-Patients Liaison z Roche Polska także podkreśla, jak ważne jest dziś wsparcie.

Pandemia odcisnęła bardzo duże piętno na diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych. Wielu z nich, z obawy przed zakażeniem, rezygnuje z wizyty w placówkach ochrony zdrowia lub dociera do nich z narażeniem własnego zdrowia. Mamy poczucie, że nikt nie powinien stać przed wyborem – leczenie czy bezpieczeństwo epidemiczne. Stąd decyzja by włączyć się w inicjatywę Onkotaxi, realizowaną przez Fundację Alivia.

mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Public Affairs z Servier Polska

Firma Pierre Fabre wyrosła na fundamencie takich wartości jak troska i pragnienie pomocy osobom potrzebującym. Wartości te są wciąż główną motywacją w naszej codziennej pracy. Firma dostarcza leki, które istotnie wpływają na poprawę zdrowia pacjentów, także tych z chorobami onkologicznymi, a  Fundacja Pierre Fabre na szeroką skalę pomaga potrzebującym w wielu krajach świata. Cieszymy się, że w Polsce możemy być partnerem tak potrzebnej chorym akcji jak #ONKOTAXI #DRUGAFALA.

mówi Beata Dobicka –Miś, Dyrektor Generalna Pierre Fabre Polska.

W tym trudnym czasie jednoczymy się, aby wspólnie wspierać pacjentów. Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby pacjenci otrzymywali leki, a pomoc była dostępna dla osób najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Dlatego jesteśmy zaszczyceni, że możemy być partnerami kampanii Onkotaxi, ponieważ pragniemy działać i pomagać pacjentom w ich codziennej walce z chorobą.

mówi Aleksander Kwieciński, Dyrektor Generalny AbbVie Polska.

Agata Polińska, prezeska Fundacji Onkologicznej Alivia, dodaje

Chorzy ludzie nie mają jak dostać się do szpitala i walczyć o życie. To dramatyczna sytuacja, jeśli pacjenci  z takiego powodu muszą przerwać leczenie. Tak długo, jak poziom zagrożenia nie spadnie, a kolejni Darczyńcy będą nas wspierać, zrobimy wszystko, by dodać chorym odwagi i zapewnić im bezpieczny transport do ośrodków leczenia. Zachęcam również wszystkich do przekazania Fundacji Alivia 1% podatku w nadchodzącym okresie rozliczeniowym (KRS 0000358654). Dzięki Państwa solidarności będziemy mogli zaoferować pomoc pacjentom również w kolejnych latach.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.