#ONKOTAXI #DRUGAFALA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W odpowiedzi na kolejną falę epidemii COVID-19 i alarmujące statystyki startuje akcja #ONKOTAXI #DRUGAFALA. Dzięki niej pacjenci bezpiecznie dojadą do ośrodków medycznych bezpłatnymi dla nich taksówkami.

Polska zmaga się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Kiedy system ochrony zdrowia załamuje się w walce z wirusem, nie można zapomnieć o chorych na raka, którzy nadal potrzebują leczenia, konsultacji i badań. Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach ujawniło, jak wiele świadczeń nie zostało wykonanych od początku epidemii.  W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., od stycznia do października 2020 o 7,5% spadła ilość wystawionych kart szybkiej ścieżki onkologicznej – DILO, odbyło się 8% mniej konsyliów onkologicznych, a przecież liczba zachorowań z roku na rok się powiększa. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy w skali kraju wykonano tylko 80% umów ze szpitalami. Fundacja Alivia wychodzi z inicjatywą, która w praktyczny sposób ma pomóc zmniejszyć te niepokojące statystyki.

Pacjenci onkologiczni mają ograniczony dostęp do badań i leczenia. Jednocześnie są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. Powinni zachowywać podwyższoną ostrożność w kontakcie z innym i unikać transportu publicznego. W takiej sytuacji wielu chorych staje przed dramatycznym pytaniem: jak bezpiecznie dotrzeć na, tak trudno dostępne teraz, badania, leczenie czy zabieg? 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Chorzy na raka z całej Polski zwracają się do Fundacji Alivia z apelami o wsparcie. Pani Maria pisze:

Miałam niedawno operację raka jelita i czekają mnie kontrole. Jestem emerytką, osobą samotną i nie mam możliwości transportu poza komunikacją miejską. Bardzo proszę o pomoc.

Chorzy przyznają, że boją się podróżować. Pani Renata tłumaczy:

Jestem w trakcie leczenia chemioterapii w Katowicach. Muszę dojechać z Zawiercia. Czy mogę prosić o transport? Boję się jeździć transportem publicznym.

Bliscy szukają bezpiecznego transportu na leczenie szczególnie dla osób starszych. Andrzej z Myślenic boi się o matkę:

Moja Mama jest po operacji raka szyjki macicy. Teraz czeka ją seria 25 naświetlań radioterapii w Krakowie, 30 kilometrów od domu. Niestety my nie mamy samochodu, jesteśmy skazani na przepełnione pociągi.

Dagmara Dyba z Fundacji Alivia tłumaczy konsekwencje obecnej sytuacji:

Chorych na raka nie stać na prywatny transport, a boją się korzystać z komunikacji publicznej. Pacjenci pozostawieni bez pomocy, bez alternatywnego transportu, szczególnie z mniejszych miejscowości, często nie mają jak dotrzeć na leczenie czy diagnostykę. Chcemy im pomóc.     

Dlatego teraz, w czasie drugiej fali zachorowań na COVID-19, Fundacja Onkologiczna Alivia znów umożliwia pacjentom bezpieczny dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek.

Od dziś, przy współpracy z iTAXI oraz strategicznym wsparciu Bristol Myers Squibb, Janssen-Cilag Polska i Roche Polska, startuje ogólnopolska akcja #ONKOTAXI #DRUGAFALA.

Fundacja chce dać chorym pewność, że ich transport na leczenie będzie bezpieczny. Dlatego każda taksówka używana w ramach akcji jest zdezynfekowana, a kierowcy ściśle przestrzegają zasad higieny. W pierwszej edycji #ONKOTAXI udało się zapewnić bezpieczny dojazd ponad 2250 osobom.

Jak skorzystać z #ONKOTAXI? Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni na terenie całego kraju. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie alivia.org.pl/onkotaxi. Do zgłoszenia należy dodać dokument medyczny zawierający potwierdzenie diagnozy. Po weryfikacji zgłoszenia koszt przejazdu opłaci Fundacja. W razie pytań Alivia zachęca do kontaktu poprzez adres onkotaxi@alivia.org.pl.

Dla osób niekorzystających z internetu Alivia przygotowała również dedykowaną infolinię – 22 100 51 60. Fundacja prosi o korzystanie w pierwszej kolejności ze strony www i nieprzeciążanie infolinii. Numer telefonu jest dedykowany osobom starszym, pozbawionym dostępu do internetu, by również oni mogli zgłosić potrzebę przejazdu. W takim wypadku pracownicy fundacji podpowiedzą, jak skorzystać z usługi.     

Akcja potrwa do wyczerpania środków finansowych i nie byłaby możliwa bez hojnego wsparcia darczyńców. ONKOTAXI mogła ponownie wystartować dzięki firmom Bristol Myers Squibb i Janssen Cilag Polska. Strategicznego wsparcia udzielił też koncern Roche. Akcji partnerują również Abbvie Polska, Pierre Fabre Médicament Polska, Servier Poland oraz Fundacja BNP Paribas.

Firma Bristol-Myers Squibb codziennie, na całym świecie, zmienia życie pacjentów dzięki nauce. Innowacyjne terapie, które dostarczamy, nie tylko ratują życie, ale też poprawiają jego jakość. Teraz w czasie pandemii szczególnie ważne jest bezpieczne dotarcie pacjenta na podanie leku do szpitala. Dlatego też kolejny raz wspieramy inicjatywę Fundacji Alivia – ONKOTAXI, która realnie pomogła już ponad 2 000 pacjentom. Od początku pandemii mobilizujemy siły dla polskich chorych, aby strach przed zakażeniem nie zmusił ich do zrezygnowania ze skutecznych terapii.     

mówi Antoni Żarski, Dyrektor Generalny Bristol Myers Squibb w Polsce.

Mamy świadomość w jak trudnej sytuacji znajdują się dziś pacjenci onkologiczni i cieszymy się, że możemy wesprzeć te słuszną inicjatywę. W dobie pandemii Covid-19 nie możemy zapominać o innych jednostkach chorobowych, bo problemy pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi są dziś jeszcze większe. Tym samym, poprzez zaangażowanie w ONKOTAXI możemy realizować nasze cele związane ze wsparciem pacjentów na każdym etapie procesu terapeutycznego.

tłumaczy dyrektor Zarządzający Janssen Polska, Tomasz Skrzypczak.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w walkę z wirusem, współpracujemy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz poprawy sytuacji chorych na całym świecie, w związku z poszukiwaniem i opracowywaniem rozwiązań umożliwiających skuteczne zwalczanie SARS-CoV-2. Chcemy też zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i dostęp do odpowiedniej opieki, dlatego włączamy się do akcji #ONKOTAXI#DRUGAFALA.

Marta Bukowska, Pro-Patients Liaison z Roche Polska także podkreśla, jak ważne jest dziś wsparcie.

Pandemia odcisnęła bardzo duże piętno na diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych. Wielu z nich, z obawy przed zakażeniem, rezygnuje z wizyty w placówkach ochrony zdrowia lub dociera do nich z narażeniem własnego zdrowia. Mamy poczucie, że nikt nie powinien stać przed wyborem – leczenie czy bezpieczeństwo epidemiczne. Stąd decyzja by włączyć się w inicjatywę Onkotaxi, realizowaną przez Fundację Alivia.

mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Public Affairs z Servier Polska

Firma Pierre Fabre wyrosła na fundamencie takich wartości jak troska i pragnienie pomocy osobom potrzebującym. Wartości te są wciąż główną motywacją w naszej codziennej pracy. Firma dostarcza leki, które istotnie wpływają na poprawę zdrowia pacjentów, także tych z chorobami onkologicznymi, a  Fundacja Pierre Fabre na szeroką skalę pomaga potrzebującym w wielu krajach świata. Cieszymy się, że w Polsce możemy być partnerem tak potrzebnej chorym akcji jak #ONKOTAXI #DRUGAFALA.

mówi Beata Dobicka –Miś, Dyrektor Generalna Pierre Fabre Polska.

W tym trudnym czasie jednoczymy się, aby wspólnie wspierać pacjentów. Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby pacjenci otrzymywali leki, a pomoc była dostępna dla osób najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Dlatego jesteśmy zaszczyceni, że możemy być partnerami kampanii Onkotaxi, ponieważ pragniemy działać i pomagać pacjentom w ich codziennej walce z chorobą.

mówi Aleksander Kwieciński, Dyrektor Generalny AbbVie Polska.

Agata Polińska, prezeska Fundacji Onkologicznej Alivia, dodaje

Chorzy ludzie nie mają jak dostać się do szpitala i walczyć o życie. To dramatyczna sytuacja, jeśli pacjenci  z takiego powodu muszą przerwać leczenie. Tak długo, jak poziom zagrożenia nie spadnie, a kolejni Darczyńcy będą nas wspierać, zrobimy wszystko, by dodać chorym odwagi i zapewnić im bezpieczny transport do ośrodków leczenia. Zachęcam również wszystkich do przekazania Fundacji Alivia 1% podatku w nadchodzącym okresie rozliczeniowym (KRS 0000358654). Dzięki Państwa solidarności będziemy mogli zaoferować pomoc pacjentom również w kolejnych latach.

DZIAŁAJ TERAZ!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Aktualności