KRS 0000358654

System segreguje pacjentów onkologicznych – wyniki raportu NIK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pacjenci z podejrzeniem nowotworu dzielą się na tych z zieloną kartą i całą resztę, czekającą na niezbędne badania nawet dwukrotnie dłużej, wynika z raportu Najwyższej izby Kontroli. To kolejne twarde dane, które są prawdziwym testem społecznej wrażliwości dla rządzących, którzy powinni wytłumaczyć obywatelom dlaczego kod pocztowy i łut szczęścia mają decydować o ich życiu lub śmierci – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za 2016 r. Głównym wnioskiem opracowania jest stwierdzenie, że wydatkowanie środków publicznych przez NFZ w ubiegłym roku nie było w pełni efektywne, a w porównaniu do 2015 r. nie stwierdzono poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Wiele miejsca w raporcie poświęcono dostępności świadczeń onkologicznych. Wydatki na ten cel wzrosły w porównaniu do 2015 r., zarówno na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wzrosły o 11,6% do 289 mln zł, a w ramach leczenia szpitalnego o 7% do poziomu niemal 4 mld zł. Co istotne, jak wskazują wyniki, niemal 1,5 mld zł zostało przekazanych na realizację świadczeń w ramach pakietu onkologicznego. Pacjenci objęci szybką ścieżką diagnostyki onkologicznej mogą się uważać za szczęśliwców. NIK wskazuje, że pacjenci, którym nie wystawiono tzw. zielonej karty, czekali na świadczenia diagnostyczne nawet dwukrotnie dłużej. Brakuje nam również informacji w jaki sposób z dodatkowych pieniędzy skorzystali pacjenci. Nasze dane dotyczące czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową pokazały podobne informacje. Życie pacjenta zależy od miejsca zamieszkania, a zasada równości w dostępie do opieki zdrowotnej to fikcja .– dodaje Poliński.

Od października Fundacja Onkologiczna Alivia publikuje dane dotyczące kolejek do diagnostyki obrazowej, zbieranych poprzez portal Kolejkoskop.pl. Publikacja zbiega się w czasie z decyzją NFZ o przeznaczeniu dodatkowych środków na badania tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym. Jak wynika z raportu nie tylko w wielu miejscach kraju dodatkowe środki nie przełożyły się na skrócenie czasu oczekiwania na badanie, lecz również różnica w czasie oczekiwania na badanie pomiędzy województwami może być trzykrotna.

Fundacja Onkologiczna Alivia planuje wystąpić w przyszłym do Ministra Zdrowia z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przyczyn różnic w dostępności świadczeń onkologicznych. Dokumenty w tej sprawie trafią również do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Pełna treść informacji prasowej jest dostępna pod tym linkiem.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.