2015 – Cenne chwile życia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ile może być warte życie osoby chorej na raka? W kampanii społecznej „CHWILE ŻYCIA” – podjęliśmy wyzwanie i w symboliczny sposób wyceniliśmy poszczególne momenty życia pacjentki onkologicznej. Tym samym wprowadziliśmy do publicznej debaty temat przemilczany: każda CHWILA ŻYCIA chorego jest CENNA, ale nie tylko dlatego, że chory nie wie, ile mu jeszcze ich pozostało, ale dlatego, że każda słono go kosztuje, bo chory sam musi płacić za nierefundowane terapie! 

Bezcenne chwile, która można wycenić

Bohaterką „Chwil życia” jest zwykła młoda kobieta, chora na nowotwór, ale próbująca żyć normalnie. Wydawałoby się, że takie nastawienie to już połowa sukcesu w trudnym leczeniu raka. Jednak o chorobie nie dają jej zapomnieć ani na chwilę horrendalne sumy, które sama musi płacić za leczenie. Twórcy kampanii podjęli się symbolicznej wyceny poszczególnych chwil życia przykładowej pacjentki onkologicznej. W ten sposób Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych podejmuje temat, który dotyczy tak naprawdę tysięcy chorych w Polsce!

Znani i lubiani pomagają chorym na raka

Występująca w „Chwilach życia” Katarzyna Warnke (popularna dzięki brawurowo zagranej roli Izy Wanat w serialu „Lekarze”, TVN) i Piotr Stramowski („Na dobre i na złe”, TVP2) zostali głownymi aktorami filmu promującego kampanię. Nie tylko oni, ale również pozostali twórcy filmu wspierają ideę solidarności z chorymi na raka, dlatego do pracy nad kampanią zaangażowali się pro bono.

Spot telewizyjny wyreżyserował Tomek Nalewajek (autor emitowanego w CNN filmu promującego Gdańsk), za kamerą stanął operator Bartek Bieniek („Bogowie”, „Drogówka”), a wyprodukowało go renomowane studio Opus Film. Za kreację odpowiada polski oddział agencji reklamowej Young & Rubicam. Kampania objęła ogólnopolskie stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, prasię i media społecznościowe.

Problem, o którym mówi się za mało

Chorzy na raka zmuszeni są do wydawania własnych pieniędzy na leczenie, choć opłacali dotąd składki ubezpieczenia zdrowotnego! Niedostępne są dla nich innowacyjne leki, terapia protonowa, szereg nowatorskich technik chirurgicznych redukujących stopień okaleczenia pacjenta. NFZ nie refunduje wszystkich nowoczesnych terapii, wykorzystywanych z powodzeniem w leczeniu chorych w Europie i na świecie!

Opublikowany w ubiegłym roku raport “Choroba nowotworowa – doświadczenia pacjentów” wykazuje, że chorzy na raka często tracą pracę i ubożeją. Autorzy badania zwracają też uwagę na dodatkowe koszty, z którymi muszą mierzyć się pacjenci onkologiczni: transport, specjalistyczna dieta, środki opatrunkowe, sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. W tej sytuacji możliwość finansowania własnego leczenia staje się nierealna. A są to koszty, które sięgają nawet 50 000 złotych miesięcznie!

Brak pieniędzy na nierefundowane badania, leki i zabiegi, od których zależy Twoje życie i zdrowie, jest wyjątkowo stresujący. Rodzi strach, poczucie bezradności, zabija nadzieję i ducha walki. Przekłada się bezpośrednio na efekty leczenia i możliwość wyzdrowienia.

DZIAŁAJ TERAZ!

Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego nie możemy pozwolić, aby ludzie dalej

Kampanie