Stosowanie leków koniugowanych z przeciwciałami (ADC) może znacznie poprawić rezultaty terapii pacjentek z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi, w tym tych z przerzutami do mózgu.
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet na całym świecie. Przerzuty do mózgu, zwłaszcza w przypadkach HER2-dodatniego raka piersi, stanowią szczególne wyzwanie, ponieważ tradycyjne terapie, takie jak chemioterapia, często nie są wystarczająco skuteczne.
Wprowadzenie terapii ADC, które łączą działanie przeciwciała celowanego z silnym lekiem przeciwnowotworowym, otwiera nowe możliwości, szczególnie dla pacjentów, u których inne opcje leczenia zawiodły. Badanie zaprezentowane na Kongresie ESMO 2024 (13-17 września) w Hiszpanii wykazało, że trastuzumab derukstekan jest skuteczny nawet u pacjentów z przerzutami do mózgu.
Terapie ADC w leczeniu zaawansowanego raka piersi
Wyniki IIIb/IV fazy badania DESTINYBreast-12 pokazały, że leczenie trastuzumabem derukstekanem przynosi trwałe korzyści dla pacjentów z nieoperacyjnym HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi, nawet u tych, które wcześniej doświadczyły progresji choroby.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Wśród pacjentek z przerzutami do mózgu, odsetek przeżyć bez progresji choroby (PFS) po 12 miesiącach wyniósł 61,6%, a progresji w centralnym układzie nerwowym 58,9%. Daje to nadzieję na skuteczne leczenie systemowe.
Leczenie trastuzumabem derukstekanem okazało się skuteczne zarówno u pacjentek z aktywnymi, jak i stabilnymi przerzutami do mózgu, co podkreśla jego potencjał jako opcji leczenia systemowego w zaawansowanym raku piersi. Odsetek przeżyć bez progresji choroby po 12 miesiącach w przypadku aktywnych przerzutów wyniósł 60,1%, a w przypadku stabilnych przerzutów – 57,8%.
Trastuzumab derukstekan przekracza barierę krew-mózg
Dr Philippe Aftimos z Instytutu Jules Bordet w Brukseli podkreślił znaczenie badań. „Z niecierpliwością czekaliśmy na te wyniki, ponieważ przerzuty do mózgu są częstym problemem w HER2-dodatnim raku piersi, a do niedawna większość pacjentów wymagała radioterapii, która może być związana z poważną toksycznością” – wyjaśnia.
Początkowe obawy, że trastuzumab derukstekan może nie przenikać przez barierę krew-mózg z powodu dużej wielkości cząsteczki, okazały się nieuzasadnione. „Wyniki badania DESTINYBreast-12 pokazały, że terapia ta jest skuteczna u pacjentek z przerzutami do mózgu, co sugeruje, że można rozważyć leczenie systemowe bez konieczności stosowania lokalnych metod, takich jak radioterapia” – dodaje Aftimos.
Potrzebujemy więcej terapii ADC
Badanie II fazy ICARUS-BREAST01 również prezentowane na kongresie oceniało nową terapię opartą na przeciwciałach skierowanych przeciwko HER3 – patrytumabie derukstekanu dostarczyło kolejnych interesujących wyników. Wśród pacjentów z HER2-ujemnym, receptorowo-dodatnim zaawansowanym rakiem piersi, którzy nie odpowiedzieli na wcześniejsze terapie, odsetek odpowiedzi na leczenie wyniósł 53,5%, a mediana PFS – 9,4 miesiąca.
„Chociaż znaczenie HER3 nie zostało jeszcze w pełni zbadane, wiadomo, że ekspresja HER3 wiąże się ze złym rokowaniem”, mówi Aftimos, dodając, że skuteczność derukstekanu patritumabu wydaje się przekonująca. U około połowy pacjentów (50,1%) wystąpiły zdarzenia niepożądane co najmniej trzeciego stopnia. Jednak Aftimos komentuje, że mamy doświadczenie kliniczne w zarządzaniu takimi zdarzeniami niepożądanymi, dlatego tolerancja derukstekanu patrytumabu nie powinna stanowić poważnego problemu.
Oba badania podkreślają, że koniugaty lek-przeciwciało mogą być przyszłością leczenia zaawansowanego raka piersi, oferując nowe możliwości tam, gdzie terapie inhibitorami CDK-4/6 zawodzą.
Przyszłość terapii ADC
Dr Aftimos zaznacza, że potrzebne są dane dotyczące włączenia leków koniugowanych z przeciwciałami (ADC) do standardowej praktyki klinicznej, zwłaszcza na wcześniejszych etapach choroby.
„ADC zatwierdzono w leczeniu przerzutowego raka piersi, ale kluczowe będzie znalezienie optymalnej strategii ich stosowania z intencją leczenia radykalnego i radzenia sobie ze skutkami ubocznymi” – podkreśla Aftimos. W miarę jak pojawia się więcej opcji leczenia ADC, pojawiają się także pytania o kolejność ich stosowania w leczeniu.
Obecnie zatwierdzone są dwie innowacyjne terapie ADC w leczeniu zaawansowanego raka piersi: trastuzumab derukstekan dla pacjentek z HER2-dodatnim i HER2-niskim rakiem oraz sacituzumab gowitekan dla pacjentów z trzykrotnie ujemnym rakiem piersi oraz HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem.
Aftimos zwraca uwagę, że potrzebne są również badania nad biomarkerami, które pomogą lepiej przewidywać wyniki leczenia i pozwolą na kwalifikację szerszej grupy pacjentów do terapii ADC.
„Z perspektywy klinicznej, cieszy mnie widok nowych dowodów na skuteczność ADC w zaawansowanym raku piersi, ale przed nami jeszcze wiele badań, by zrozumieć ich pełny potencjał w leczeniu na wcześniejszych etapach choroby” – podsumowuje.
Autorka tekstu: Martyna Piotrowska
Źródła:
- https://dailyreporter.esmo.org/esmo-congress-2024/breast-cancer/antibody-drug-conjugates-offer-hope-for-patients-with-breast-cancer-including-patients-with-brain-metastases
- Lin N i wsp. Trastuzumab deruxtecan (T-DXd) in patients (pts) with HER2+ advanced/metastatic breast cancer (mBC) with or without brain metastases (BM): DESTINYBreast-12 primary results. ESMO Congress 2024, LBA18
- Sesja referatowa – Rak piersi z przerzutami, 13.09.2024, godz. 16:00 – 17:30, Barcelona Auditorium – Sala 2
- Pistilli B i wsp. Efficacy, safety and biomarker analysis of ICARUS-BREAST01: A phase 2 study of patritumab deruxtecan (HER3-DXd) in patients (pts) with HR+/HER2- advanced breast cancer (ABC). ESMO Congress 2024, Abstrakt 340O
- Sesja referatowa – Rak piersi z przerzutami, 13.09.2024, godz. 16:00 – 17:30, Barcelona Auditorium – Sala 2