Objawy raka jajnika

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który często nie daje objawów we wczesnych stadiach, ponadto bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po innych organach w jamie brzusznej, takich jak jelita, wątroba, śledziona.

Rak jajnika może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu, odbijaniem, powiększeniem się obwodu brzucha. Objawy takie często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Ponadto, czasami występują objawy ze strony narządu rodnego, na przykład nieprawidłowe krwawienia albo uczucie ucisku w miednicy.

Powyższe objawy powinny zwrócić uwagę szczególnie osób, będących w grupie ryzyka, tzn. osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, zespołem Lyncha, endometriozą, niepłodnością pierwotną. Do czynników ryzyka należy też wiek pomenopauzalny, bezdzietność i występowanie raka jajnika w rodzinie.

Jak wykrywa się raka jajnika?

Guz na jajniku możliwy jest do wykrycia dzięki USG przezpochwowemu. Badanie to wykrywa jednak nie tylko raka jajnika, ale też łagodne zmiany, takie jak torbiele i gruczolaki torbielowate. Dlatego w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego jajnika, wykonuje się także badanie markerów w surowicy krwi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Do markerów nowotworowych raka jajnika należy CA-125. Podwyższony poziom tego markera występuje jednak również w innych stanach chorobowych, jednocześnie nie zawsze rak jajnika związany jest z podwyższonym poziomem tego markera. Dlatego dodatkowo bada się poziom markera HE4, który ocenia się łącznie z poziomem CA-125, jako tzw. algorytm ROMA. W typie śluzowym raka jajnika często wzrasta też poziom markera CEA.

Dodatkowo, w przypadkach podejrzenia wznowy raka jajnika albo wątpliwościach diagnostycznych w badaniu ginekologicznym lub USG, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.