Objawy raka krtani

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak krtani należy do nowotworów głowy i szyi. Najczęściej rozwija się na strunach głosowych (60–75% guzów) lub powyżej strun (25–40%). Tylko niecałe 5% raków krtani zlokalizowanych jest poniżej strun głosowych.

Nowotwór krtani najczęściej rozwija się u osób palących papierosy a szczególnie niezdrowe jest połączenie palenia z częstym spożywaniem alkoholu. U osób palących tytoń i spożywających alkohol ryzyko zachorowania szacuje się na 100 – 330-krotnie wyższe niż u innych osób. Należy też pamiętać, że równie niebezpieczne co palenie papierosów, jest przyjmowanie tytoniu w innej postaci, np. jego żucie.

Do innych czynników ryzyka zachorowania na raka krtani należy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), niedożywienie (niedobór witamin z grup A i B), osłabienie układu immunologicznego, refluks żołądkowo-przełykowy. Częściej chorują mężczyźni i osoby powyżej 55 roku życia oraz osoby, które w związku z wykonywanym zawodem narażone są na czynniki rakotwórcze (stolarze, malarze, pracownicy przemysłu chemicznego, paliwowego, metalurgicznego i tekstylnego).

Pierwszym objawem raka krtani, zwłaszcza jeśli rozwija się w środkowej części tego narządu, jest chrypka. Należy pilnie udać się do otolaryngologa, jeśli pomimo leczenia, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. Inne objawy, które towarzyszą rakowi krtani, to zaburzenia połykania (dysfagia), ból przy połykaniu (odynofagia), szmer krtaniowy (stridor), nawracający ból ucha, przewlekły kaszel, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk szyi, duszność, ból lub uczucie obcego ciała w gardle.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Rokowanie w raku krtani zależy od stopnia zaawansowania i umiejscowienia nowotworu. Podobnie jak w innych chorobach nowotworowych, ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.