Objawy raka szyjki macicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak szyjki macicy to choroba nowotworowa, która rozwija się najczęściej w zewnętrznej części szyjki macicy, znajdującej się w pochwie i zwanej tarczą części pochwowej szyjki macicy. Jest to tzw. strefa transformacji czyli granica między nabłonkiem gruczołowym, wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki macicy oraz nabłonkiem płaskim, który pokrywa część pochwową szyjki i pochwę.

Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wirus, który przenosi się najczęściej drogą płciową. W większości przypadków organizm sam go usuwa, ale czasami dochodzi do zakażenia przetrwałego, które w niektórych przypadkach skutkuje rozwojem dysplazji szyjki macicy. Są to zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy, które mogą prowadzić do złośliwej choroby nowotworowej.

Wśród innych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy wymienia się m.in. palenie papierosów, otyłość, wieloletnie stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, dietę ubogą w warzywa i owoce (niedobór witaminy C, A i karotenoidów), obniżoną odporność (np. po przeszczepieniach narządów albo wskutek zakażenia wirusem HIV) oraz przebyte choroby zapalne przenoszone drogą płciową (chlamydie, rzęsistek pochwowy, wirus opryszczki).

Objawem raka szyjki macicy mogą być nieprawidłowe krwawienia. Powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, jeśli pojawiają się w okresie pomenopauzalnym, pomiędzy miesiączkami, po stosunku, po badaniu ginekologicznym albo jeśli miesiączki stały się bardziej obfite i trwają dłużej. Rak szyjki macicy może też objawiać się obfitymi, wodnistymi lub krwistymi upławami, często o nieprzyjemnym zapachu oraz bólem w trakcie stosunku płciowego.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Powyższe objawy często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wczesny rak szyjki macicy często nie wywołuje żadnych dolegliwości, dlatego tak ważne jest regularne (co najmniej co 3 lata) wykonywanie badania cytologicznego. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa jest szansa na powodzenie terapii.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.