Objawy raka szyjki macicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak szyjki macicy to choroba nowotworowa, która rozwija się najczęściej w zewnętrznej części szyjki macicy, znajdującej się w pochwie i zwanej tarczą części pochwowej szyjki macicy. Jest to tzw. strefa transformacji czyli granica między nabłonkiem gruczołowym, wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki macicy oraz nabłonkiem płaskim, który pokrywa część pochwową szyjki i pochwę.

Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wirus, który przenosi się najczęściej drogą płciową. W większości przypadków organizm sam go usuwa, ale czasami dochodzi do zakażenia przetrwałego, które w niektórych przypadkach skutkuje rozwojem dysplazji szyjki macicy. Są to zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy, które mogą prowadzić do złośliwej choroby nowotworowej.

Wśród innych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy wymienia się m.in. palenie papierosów, otyłość, wieloletnie stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, dietę ubogą w warzywa i owoce (niedobór witaminy C, A i karotenoidów), obniżoną odporność (np. po przeszczepieniach narządów albo wskutek zakażenia wirusem HIV) oraz przebyte choroby zapalne przenoszone drogą płciową (chlamydie, rzęsistek pochwowy, wirus opryszczki).

Objawem raka szyjki macicy mogą być nieprawidłowe krwawienia. Powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, jeśli pojawiają się w okresie pomenopauzalnym, pomiędzy miesiączkami, po stosunku, po badaniu ginekologicznym albo jeśli miesiączki stały się bardziej obfite i trwają dłużej. Rak szyjki macicy może też objawiać się obfitymi, wodnistymi lub krwistymi upławami, często o nieprzyjemnym zapachu oraz bólem w trakcie stosunku płciowego.

Powyższe objawy często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wczesny rak szyjki macicy często nie wywołuje żadnych dolegliwości, dlatego tak ważne jest regularne (co najmniej co 3 lata) wykonywanie badania cytologicznego. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa jest szansa na powodzenie terapii.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Zostań Podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.