Olaparib (Lynparza) szansą dla chorych na nowotwór piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Europejska Agencja Leków (EMA) rozszerzyła wskazania dla olaparibu (Lynparza, AstraZeneca AB) o leczenie chorych na dziedzicznego raka piersi związanego z mutacją w genach BRCA1/BRCA2, który jest HER2-ujemny, lokalnie zaawansowany albo z przerzutami.

Jest to pierwszy lek zatwierdzony w tym wskazaniu. Lek Lynparza zawiera substancję czynną o nazwie olaparib. Olaparib jest lekiem z rodzaju inhibitorów polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy (ang. PARP). U nosicieli pewnych zmutowanych (zmienionych) genów, zwanych genami BRCA (gen raka piersi), u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, inhibitory PARP są w stanie wywołać śmierć komórek nowotworowych poprzez zablokowanie enzymów biorących udział w naprawie uszkodzeń DNA.

Lek Lynparza już od pewnego czasu stosowany jest do leczenia pewnego rodzaju raka jajnika określanego jako rak jajnika z mutacją genu BRCA. Lek ten jest używany po uzyskaniu odpowiedzi ze strony nowotworu na uprzednie leczenie standardową chemioterapią zawierającą związki platyny. Przed przyjęciem leku wykonywany jest test w celu sprawdzenia czy pacjentka choruje na typ raka z mutacją genu BRCA.

Autor: Agata Ernst

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Źródła: