Rybocyklib w terapii adjuwantowej wczesnego raka piersi HR+/HER2-

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rybocyklib, produkt leczniczy firmy Novartis, został zatwierdzony przez Komisję Europejską do stosowania w szerokiej populacji pacjentek z wczesnym rakiem piersi HR+/HER2- o wysokim ryzyku nawrotu. Nowe wskazanie znacząco poszerza dostępność leczenia, oferując skuteczną i dobrze tolerowaną opcję terapeutyczną, która pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Czym jest lek Kisqali i jak działa?

Kisqali (rybocyklib) to nowoczesny lek stosowany w terapii nowotworów piersi. Działa, hamując dwa kluczowe białka – kinazy zależne od cyklin 4 i 6 (CDK4/6). Te białka są jak „przełączniki”, które sterują podziałami komórek. W przypadku niektórych nowotworów ich nadmierna aktywność powoduje, że komórki rakowe dzielą się i rosną zbyt szybko.

Dzięki Kisqali można spowolnić albo zatrzymać ten proces. Lek pomaga wyłączyć nadaktywne białka CDK4/6, co z kolei hamuje niekontrolowany wzrost komórek rakowych. Działa precyzyjnie, co sprawia, że jest bardziej skuteczny i lepiej tolerowany przez pacjentki.

Kisqali stosuje się razem z innymi lekami, np. hormonoterapią, co zwiększa skuteczność lecenia. Jest dostępny w wielu krajach na świecie, w tym w całej Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, od kiedy został zatwierdzony w 2017 roku jako leczenie hormonalne pierwszego rzutu u kobiet po menopauzie z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi HR+/HER2- w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Rak piersi HR+/HER2- – statystyki i potrzeby

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy w Europie, a około 70% przypadków dotyczy wczesnych stadiów zaawansowania. Mimo stosowania standardowej hormonoterapii, do nawrotu dochodzi u znacznej części pacjentek w ciągu 20 lat od diagnozy:

  • u co trzeciej pacjentki (27-37%) z II stopniem zaawansowania choroby
  • i u co drugiej (46-57%) pacjentki z III stopniem zaawansowania.

Te dane wskazują na istotną potrzebę rozwoju nowych metod leczenia minimalizujących ryzyko nawrotu.

Inhibitory kinazy zależnej od cyklin 4 i 6 (CDK4/6), takie jak rybocyklib, palbocyklib i abemacyklib, odegrały kluczową rolę w poprawie wyników leczenia u pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi HR+/HER2-. Badania kliniczne wykazały znaczące wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby dzięki stosowaniu tych leków. Co więcej, rybocyklib i abemacyklib przyniosły również poprawę przeżycia całkowitego chorych.

Sukces rybocyklibu w leczeniu zaawansowanego raka piersi zainspirował badania nad jego zastosowaniem we wczesnym stadium choroby. Badanie NATALEE potwierdziło potencjał rybocyklibu jako skutecznej opcji terapeutycznej w tej populacji pacjentów.

Jak wyglądało i co wykazało badanie NATALEE?

Decyzja o rejestracji nowego wskazania do stosowania rybocyklibu zapadła na podstawie
wyników badania fazy III, czyli zaawansowanego badania klinicznego prowadzonego z udziałem dużej grupy pacjentów.
 NATALEE  to międzynarodowe, otwarte, randomizowane badanie, które miało ocenić
skuteczność leczenia pacjentów z wczesnym rakiem piersi HR+/HER2- za pomocą rybocyklibu (Kisqali) w połączeniu z niesteroidowym inhibitorem aromatazy (NSAI)  W takim badaniu uczestnicy przydzielani są do grypy otrzymującej lek oraz placebo w sposób losowy, a badacze i pacjenci wiedzą, kto otrzymuje badany lek.

W badaniu wzięło udział 426 pacjentów z rakiem piersi w II lub III stadium zaawansowania choroby. Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy w stosunku 1:1, które otrzymywały:

  • Rybocyklib (400 mg na dobę przez 3 tygodnie, następnie 1 tydzień przerwy, przez 3 lata) + NSAI (letrozol 2,5 mg na dobę lub anastrozol 1 mg na dobę przez co najmniej 5 lat).
  • Tylko NSAI.

W badaniu uwzględniono także kobiety przed menopauzą i mężczyzn, którzy otrzymywali dodatkowo goserelinę co 28 dni.

Głównym punktem końcowym było przeżycie wolne od choroby inwazyjnej (iDFS), oceniane metodą Kaplana-Meiera. W przypadku nowotworów jest to czas po zakończeniu pierwotnego leczenia raka, w którym pacjent przeżywa bez żadnych oznak lub objawów tego nowotworu.

Kluczowe wnioski z badania NATALEE:

  • Połączenie rybocyklibu z hormonoterapią w leczeniu adjuwantowym zmniejsza ryzyko nawrotu o 25,1% w porównaniu do samej hormonoterapii.
  • Korzyści obserwowano we wszystkich podgrupach pacjentek, w tym u pacjentek bez przerzutów do węzłów chłonnych.
  • Analizy wskazują na dalsze korzyści w zakresie przeżycia wolnego od choroby inwazyjnej (iDFS) po trzech latach od zakończenia leczenia.

Czy lek Kisqali powoduje działania niepożądane?

Podobnie jak większość leków przeciwnowotworowych, Kisqali (rybocyklib) może wywoływać działania niepożądane. Najczęstsze z nich zaobserwowane w badaniach to:

  • Zmniejszenie liczby krwinek białych (neutropenia, występująca u około 75% pacjentów w porównaniu do 5% w grupie placebo) oraz rzadziej czerwonych (anemia, 18% kontra 5%).
  • Problemy żołądkowo-jelitowe takie jak nudności (52% kontra 29%), biegunka (35% kontra 22%) czy zaparcia
  • Wypadanie włosów (33% kontra 16%).
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, co może wskazywać na obciążenie wątroby.
  • Zaburzenia rytmu serca, co wymaga monitorowania u pacjentów.

Do cięższych działań niepożądanych zalicza się:

  • Infekcje, wynikające z niskiego poziomu białych krwinek.
  • Znaczne obniżenie poziomu fosforanów we krwi (hipofosfatemia).
  • Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.

Nie każdy pacjent odczuwa wszystkie z wymienionych skutki uboczne, a wiele z nich można kontrolować poprzez odpowiednie monitorowanie i leczenie wspomagające. W przypadku wystąpienia objawów niepokojących należy natychmiast poinformować lekarza.

Podsumowanie

KE przyjęła rozszerzenie istniejącego wskazania o stosowanie produktu Kisqali u pacjentek z wczesnym rakiem piersi o wysokim ryzyku nawrotu, w następującym brzmieniu:

Produkt Kisqali w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy jest wskazany w leczeniu uzupełniającym pacjentek z wczesnym rakiem piersi z dodatnim receptorem hormonalnym (HR) i ujemnym receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2), u których występuje wysokie ryzyko nawrotu.

U kobiet przed menopauzą lub w okresie okołomenopauzalnym lub u mężczyzn inhibitor aromatazy należy łączyć z agonistą hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH).

Dzięki rozszerzeniu wskazania do stosowania niemal dwa razy więcej pacjentów ze wczesnym rakiem piersi w Europie może skorzystać z leczenia rybocyklibem i zwiększyć swoje szanse na życie bez nawrotów.

Zastosowanie we wczesnym raku piersi zostało zatwierdzone również w USA przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), lek zyskał status preferowanej terapii w wytycznych Krajowej Sieci Referencyjnych Ośrodków Onkologicznych (NCCN) oraz ocenę A na skali korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) dla wczesnego raka piersi.

Decyzja Komisji Europejskiej oznacza przełom w leczeniu wczesnego raka piersi HR+/HER2-. Rybocyklib w połączeniu z hormonoterapią oferuje nową nadzieję zarówno pacjentkom, jak i lekarzom, zwiększając szanse na długoterminowe przeżycie bez nawrotu choroby. Jest to milowy krok w poprawie dostępu do leczenia onkologicznego w szerokiej populacji pacjentek.

Informacje dla lekarzy

Do analizy w badaniu NATALEE uwzględniono dane zebrane do 11 stycznia 2023 roku:

  • W grupie rybocyklibu + NSAI przeżycie wolne od choroby inwazyjnej wyniosło 90,4% po 3 latach, w porównaniu do 87,1% w grupie z samym NSAI.
  • Ryzyko nawrotu, inwazyjnej choroby lub zgonu zmniejszyło się o 25% w grupie leczonej rybocyklibem (HR 0,75; CI 0,62-0,91; P=0,003).
  • Korzyści zaobserwowano również w innych punktach końcowych, takich jak przeżycie wolne od choroby odległej i przeżycie wolne od nawrotu.

Nie odnotowano nowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa podczas stosowania 3-letniego leczenia rybocyklibem.


Autorka artykułu: Martyna Piotrowska

Źródła:
Ribociclib plus Endocrine Therapy in Early Breast Cancer | New England Journal of Medicine

Study Details | A Trial to Evaluate Efficacy and Safety of Ribociclib With Endocrine Therapy as Adjuvant Treatment in Patients With HR+/HER2- Early Breast Cancer | ClinicalTrials.gov

Kisqali – opinion on variation to marketing authorisation | European Medicines Agency (EMA)

FDA approves Novartis Kisqali® to reduce risk of recurrence in people with HR+/HER2- early breast cancer

Novartis ribociclib (Kisqali®) recognized as Category 1 preferred breast cancer adjuvant treatment by NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines®)

European Society of Medical Oncology (ESMO). ESMO MCBS scorecards; NATALEE.

Nota prasowa Novartis Poland, do wiadomości Fundacji.



Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.