„Jak skrócić kolejki do świadczeń medycznych w Polsce?” – warsztaty dialogu społecznego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dziś braliśmy udział w dziewiątej odsłonie Warsztatów Dialogu Społecznego, organizowanych w ramach projektu Razem dla Zdrowia. Razem z przedstawicielami organizacji pacjenckich, zawodów medycznych, a także pacjentami zastanawialiśmy się w jaki sposób zmniejszyć kolejki do świadczeń medycznych, wciąż nierozwiązanego problemu w systemie polskiej ochronie zdrowia.

Pierwszy z prelegentów, prof.Romuald Krajewski, z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, przedstawiał teorię kolejek, a także punkt widzenia zawodów medycznych. Przedstawiał m.in. wyniki analiz Health Consumer Powerhouse, które potwierdzają, że kolejki w krajach Unii Europejskiej nie są zależne od nakładów finansowych przeznaczanych na służbę zdrowia. Jak mów profesor Krajewski „kolejki to pewna tradycja umysłowa, są wyrazem kontynuowania tradycyjnych zasad organizacji świadczeń”. Podkreślał także, że wiedzę o kolejkach należy czerpać przede wszystkim na badaniach doświadczeń pacjentów. Jeśli chodzi o finansowanie systemu – pieniądze powinny iść za pacjentem, jak wielokrotnie podkreślały środowiska lekarskie, w tym. m.in. Naczelna Izba Lekarska.

Podczas kolejnego wystąpienie dr Jacek Gleba z MDT Medical przedstawiał propozycje zmian systemowych. Jednym z pierwszych aspektów jest zmiana sposobu kontraktowania świadczeń medycznych. Jak mówi dr Gleba ”Płacimy za procesy lecznicze, a nie efekty leczenia.” Niestety już dwa pokolenia lekarzy są wychowani w tym systemie. W porównaniu do systemów zagranicznych wydaje się, że polski system jest stworzony pod wymagania administracyjne. Dr Gleba postulował m.in. monitorowanie jakości leczenia, dostosowanie finansowania do efektów, a także uproszczenie legislacji dotyczącej systemu ochrony zdrowia. Zwrócił również uwagę na ograniczone kompetencje lekarzy i pielęgniarek.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Perspektywę pacjentów przedstawiali podczas dyskusji m.in. Dorota Korycińska ze Stowarzyszenia Alba Julia, Rafał Reinfuss ze Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, i Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci.
Efekty warsztatów zostaną opracowane w formie infografiki, która podsumuje wypracowane rozwiązania i zostanie przekazana do resortu zdrowia.
Za organizację warsztatów dziękujemy Fundacji MY Pacjenci.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.