„Jak skrócić kolejki do świadczeń medycznych w Polsce?” – warsztaty dialogu społecznego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dziś braliśmy udział w dziewiątej odsłonie Warsztatów Dialogu Społecznego, organizowanych w ramach projektu Razem dla Zdrowia. Razem z przedstawicielami organizacji pacjenckich, zawodów medycznych, a także pacjentami zastanawialiśmy się w jaki sposób zmniejszyć kolejki do świadczeń medycznych, wciąż nierozwiązanego problemu w systemie polskiej ochronie zdrowia.

Pierwszy z prelegentów, prof.Romuald Krajewski, z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, przedstawiał teorię kolejek, a także punkt widzenia zawodów medycznych. Przedstawiał m.in. wyniki analiz Health Consumer Powerhouse, które potwierdzają, że kolejki w krajach Unii Europejskiej nie są zależne od nakładów finansowych przeznaczanych na służbę zdrowia. Jak mów profesor Krajewski „kolejki to pewna tradycja umysłowa, są wyrazem kontynuowania tradycyjnych zasad organizacji świadczeń”. Podkreślał także, że wiedzę o kolejkach należy czerpać przede wszystkim na badaniach doświadczeń pacjentów. Jeśli chodzi o finansowanie systemu – pieniądze powinny iść za pacjentem, jak wielokrotnie podkreślały środowiska lekarskie, w tym. m.in. Naczelna Izba Lekarska.

Podczas kolejnego wystąpienie dr Jacek Gleba z MDT Medical przedstawiał propozycje zmian systemowych. Jednym z pierwszych aspektów jest zmiana sposobu kontraktowania świadczeń medycznych. Jak mówi dr Gleba ”Płacimy za procesy lecznicze, a nie efekty leczenia.” Niestety już dwa pokolenia lekarzy są wychowani w tym systemie. W porównaniu do systemów zagranicznych wydaje się, że polski system jest stworzony pod wymagania administracyjne. Dr Gleba postulował m.in. monitorowanie jakości leczenia, dostosowanie finansowania do efektów, a także uproszczenie legislacji dotyczącej systemu ochrony zdrowia. Zwrócił również uwagę na ograniczone kompetencje lekarzy i pielęgniarek.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Perspektywę pacjentów przedstawiali podczas dyskusji m.in. Dorota Korycińska ze Stowarzyszenia Alba Julia, Rafał Reinfuss ze Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, i Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci.
Efekty warsztatów zostaną opracowane w formie infografiki, która podsumuje wypracowane rozwiązania i zostanie przekazana do resortu zdrowia.
Za organizację warsztatów dziękujemy Fundacji MY Pacjenci.

DZIAŁAJ TERAZ!

Pacjenci onkologiczni z obniżoną odpornością, szczególnie podczas immunoterapii, chemioterapii i radioterapii, to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności