10 lat Fundacji Alivia

W tym roku świętujemy jubileusz działalności Fundacji. Dodajemy odwagi chorym już od 10 lat! Zobacz, co udało nam się osiągnąć, poznaj ludzi, którym pomogliśmy i dołącz do Pogromców Raka.

Dekada walki

Nasza historia rozpoczyna się od Agaty Polińskiej. To opowieść o chorobie i walce, ale też nadziei i odwadze. W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Nie poddała się! Dziś stoi na czele jednej z największych fundacji onkologicznych w Polsce. 

Jej historię oraz opowieści naszych Podopiecznych i Darczyńców,  zebraliśmy w jubileuszowym wydaniu naszego magazynu. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź swoją wiedzę o RAKU!

Rak to nie jest problem marginalnej grupy – niedługo na raka zachoruje co czwarty z nas, nasza rodzina i przyjaciele. Eksperci ostrzegają, że czeka nas „onkologiczne tsunami”. 

Sytuacja pacjentów jest dramatyczna. Chorzy wciąż czekają za długo na badania diagnostyczne, a dostęp do nich zależy od kodu pocztowego.
W Polsce mamy też bardzo niski poziom refundacji nowoczesnych terapii. 

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie –  30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na poziomie krajów rozwiniętych. Jednocześnie koszty nierefundowanych leków i innych wydatków związanych z chorobą, prywatnych konsultacji czy badań diagnostycznych, przekraczają możliwości wielu chorych. 

Również świadomość, jak chronić się przed rakiem jest wśród Polaków nadal na niskim poziomie. A przecież nawet 90% nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ, takie jak dieta czy zdrowy styl życia.

Fundacja Alivia działa, by zmienić sytuację polskich pacjentów i sprawić, że nowotwór złośliwy stanie się chorobą przewlekłą. Rozwiąż nasz quiz i dowiedz się więcej o naszej fundacji i o tym, jak chronić się przed rakiem? 

0%

Jakie produkty mają działanie antyrakowe?

Correct! Wrong!

Truskawki zawierają witaminy C i K oraz foliany. Pomidory zawierają likopen, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, a miąższ dyni jest bogatym źródłem m.in. cynku, wapnia, magnezu czy potasu. W naszym portalu „Wiedza o raku” znajdziesz więcej informacji z zakresu profilaktyki i żywienia!

Ile osób rocznie zachoruje w Polsce na raka?

Correct! Wrong!

Coraz więcej Polaków choruje na raka – co roku przybywa ok. 160 tys. nowych chorych, w 2017 r. było to 164 875 osób. W przeciągu najbliższej dekady wskaźnik wzrośnie o kolejne 25%. Zachoruje co czwarty z nas, jeden na pięciu Polaków odejdzie z powodu raka.

Jak długo czekamy na badanie rezonansem?

Correct! Wrong!

W czerwcu 2020 roku było to dokładnie 70 dni! W przypadkach pilnych (skierowanie CITO) to aż 41 dni. Na naszym portalu Kolejkoskop.pl każdy pacjent może łatwo sprawdzić czas oczekiwania i porównać aktualne długości kolejek do badań obrazowych w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Ile kosztuje najrzadszy lek na raka?

Correct! Wrong!

Izotop Actinium-225 jest najrzadszym lekiem na Ziemi, każdego roku cały świat produkuje tylko tyle, ile waży kilka ziarenek piasku. Jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Terapia kosztuje około 65 tysięcy euro. Takie i nawet większe kwoty zbierają nasi podopieczni w programie Skarbonka.

Ile zalecanych leków na raka jest refundowanych?

Correct! Wrong!

Spośród zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) 101 terapii tylko 23 jest w pełni refundowanych, 32 są refundowane z ograniczeniami, a 44 nie są wcale nierefundowane. Więcej o nowoczesnych terapiach znajdziesz na portalu Oncoidex.org.

Jak znaleźć przyjaznego lekarza?

Correct! Wrong!

Przez internet! Na portalu Onkomapa.pl chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego onkologa wśród ponad 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy.

Kto założył Fundację Alivia?

Correct! Wrong!

Fundację Alivia założył w 2010 r. Bartosz Poliński, starszy brat Agaty. Inspiracją były ich osobiste doświadczenia. U Agaty w wieku 28 lat zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi. Jej rokowania były niepomyślne, ale rodzeństwo postanowiło walczyć.

Jakiej amunicji używamy w wojnie z rakiem?

Correct! Wrong!

Do wojny z rakiem niezbędne są pieniądze! W polskich warunkach, gdzie kolejki do badań i konsultacji są na kilka miesięcy czekania, a pewne terapie nie są refundowane – proces leczenia często zależy od zasobności portfela chorego.

Co poprawia wyniki leczenia raka piersi?

Correct! Wrong!

W raku piersi leczenie oparte na badaniach genetycznych zmniejsza ryzyko śmierci o 30% w porównaniu do wcześniej stosowanych schematów leczenia. Na portalu Prostowraka.pl możesz dowiedzieć się więcej o medycynie personalizowanej i jakie badania warto wykonać po diagnozie.

Czy picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania?

Correct! Wrong!

Picie alkoholu w każdej ilości zwiększa ryzyko zachorowania na określone rodzaje nowotworów. Może przyczynić się do wystąpienia raka: jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani, wątroby, jelita grubego i piersi. Zmniejszenie spożycia lub całkowite unikanie alkoholu obniża to ryzyko.

Czy opalanie jest zdrowe?

Correct! Wrong!

Większość czerniaków i innych nowotworów skóry jest związana z uszkadzającym działaniem promieniowania ultrafioletowego, a więc słońca i solariów. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Używaj produktów do ochrony przeciwsłonecznej i nie korzystaj z solarium.

Czy miłość może pomóc w walce z rakiem?

Correct! Wrong!

Tak! Kontakt z ukochaną osobą redukuje stres i wzmacnia układ immunologiczny. Endorfiny, hormony szczęścia, zwiększają liczbę komórek NK, które niszczą komórki nowotworowe czy komórki zakażone wirusem. Warto kochać się, okazywać sobie uczucia i dbać o bliskie relacje!

10 lat Fundacji Alivia

  Podziel się swoim wynikiem ze znajomymi!

  Facebook
  Twitter

  Chcesz pomóc osobom chorym na raka?
  Zostaw swoje dane kontaktowe!

  Historia Fundacji

  previous arrownext arrow
  Slider

  To zapamiętamy!

  Nagrody i wyróżnienia

  0 mln
  złotych przekazaliśmy podopiecznym
  0 tys.
  opinii o lekarzach i ośrodkach w Polsce
  0
  merytorycznych odpowiedzi na problem
  0 tys.
  osób znalazło najkrótszą kolejkę do badania

  Dołącz do Pogromców Raka!

  monster-aim (1)

  Regularne wsparcie

  Przekaż darowiznę raz na miesiąc
  g1904

  Dodaj im odwagi!

  ZBIÓRKA NA FACEBOOKU

  Weź udział w internetowej zbiórce