10 lat Fundacji Alivia
Dekada walki
Nasza historia rozpoczyna się od Agaty Polińskiej. To opowieść o chorobie i walce, ale też nadziei i odwadze. W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Nie poddała się! Dziś stoi na czele jednej z największych fundacji onkologicznych w Polsce.
Jej historię oraz opowieści naszych Podopiecznych i Darczyńców, zebraliśmy w jubileuszowym wydaniu naszego magazynu. Zapraszamy do lektury!
Sprawdź swoją wiedzę o RAKU!
Rak to nie jest problem marginalnej grupy – niedługo na raka zachoruje co czwarty z nas, nasza rodzina i przyjaciele. Eksperci ostrzegają, że czeka nas „onkologiczne tsunami”.
Sytuacja pacjentów jest dramatyczna. Chorzy wciąż czekają za długo na badania diagnostyczne, a dostęp do nich zależy od kodu pocztowego.
W Polsce mamy też bardzo niski poziom refundacji nowoczesnych terapii.
Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na poziomie krajów rozwiniętych. Jednocześnie koszty nierefundowanych leków i innych wydatków związanych z chorobą, prywatnych konsultacji czy badań diagnostycznych, przekraczają możliwości wielu chorych.
Również świadomość, jak chronić się przed rakiem jest wśród Polaków nadal na niskim poziomie. A przecież nawet 90% nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ, takie jak dieta czy zdrowy styl życia.
Fundacja Alivia działa, by zmienić sytuację polskich pacjentów i sprawić, że nowotwór złośliwy stanie się chorobą przewlekłą. Rozwiąż nasz quiz i dowiedz się więcej o naszej fundacji i o tym, jak chronić się przed rakiem?
Jakie produkty mają działanie antyrakowe?
Truskawki zawierają witaminy C i K oraz foliany. Pomidory zawierają likopen, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, a miąższ dyni jest bogatym źródłem m.in. cynku, wapnia, magnezu czy potasu. W naszym portalu „Wiedza o raku” znajdziesz więcej informacji z zakresu profilaktyki i żywienia!
Ile osób rocznie zachoruje w Polsce na raka?
Coraz więcej Polaków choruje na raka – co roku przybywa ok. 160 tys. nowych chorych, w 2017 r. było to 164 875 osób. W przeciągu najbliższej dekady wskaźnik wzrośnie o kolejne 25%. Zachoruje co czwarty z nas, jeden na pięciu Polaków odejdzie z powodu raka.
Jak długo czekamy na badanie rezonansem?
W czerwcu 2020 roku było to dokładnie 70 dni! W przypadkach pilnych (skierowanie CITO) to aż 41 dni. Na naszym portalu Kolejkoskop.pl każdy pacjent może łatwo sprawdzić czas oczekiwania i porównać aktualne długości kolejek do badań obrazowych w różnych ośrodkach w całej Polsce.
Ile kosztuje najrzadszy lek na raka?
Izotop Actinium-225 jest najrzadszym lekiem na Ziemi, każdego roku cały świat produkuje tylko tyle, ile waży kilka ziarenek piasku. Jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Terapia kosztuje około 65 tysięcy euro. Takie i nawet większe kwoty zbierają nasi podopieczni w programie Skarbonka.
Ile zalecanych leków na raka jest refundowanych?
Spośród zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) 101 terapii tylko 23 jest w pełni refundowanych, 32 są refundowane z ograniczeniami, a 44 nie są wcale nierefundowane. Więcej o nowoczesnych terapiach znajdziesz na portalu Oncoidex.org.
Jak znaleźć przyjaznego lekarza?
Przez internet! Na portalu Onkomapa.pl chorzy na nowotwory złośliwe i ich bliscy mogą łatwo ocenić placówkę onkologiczną i jej personel. Dzięki ich opiniom nowi pacjenci znajdą polecany ośrodek i przyjaznego onkologa wśród ponad 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy.
Kto założył Fundację Alivia?
Fundację Alivia założył w 2010 r. Bartosz Poliński, starszy brat Agaty. Inspiracją były ich osobiste doświadczenia. U Agaty w wieku 28 lat zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi. Jej rokowania były niepomyślne, ale rodzeństwo postanowiło walczyć.
Jakiej amunicji używamy w wojnie z rakiem?
Do wojny z rakiem niezbędne są pieniądze! W polskich warunkach, gdzie kolejki do badań i konsultacji są na kilka miesięcy czekania, a pewne terapie nie są refundowane – proces leczenia często zależy od zasobności portfela chorego.
Co poprawia wyniki leczenia raka piersi?
W raku piersi leczenie oparte na badaniach genetycznych zmniejsza ryzyko śmierci o 30% w porównaniu do wcześniej stosowanych schematów leczenia. Na portalu Prostowraka.pl możesz dowiedzieć się więcej o medycynie personalizowanej i jakie badania warto wykonać po diagnozie.
Czy picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania?
Picie alkoholu w każdej ilości zwiększa ryzyko zachorowania na określone rodzaje nowotworów. Może przyczynić się do wystąpienia raka: jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani, wątroby, jelita grubego i piersi. Zmniejszenie spożycia lub całkowite unikanie alkoholu obniża to ryzyko.
Czy opalanie jest zdrowe?
Większość czerniaków i innych nowotworów skóry jest związana z uszkadzającym działaniem promieniowania ultrafioletowego, a więc słońca i solariów. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Używaj produktów do ochrony przeciwsłonecznej i nie korzystaj z solarium.
Czy miłość może pomóc w walce z rakiem?
Tak! Kontakt z ukochaną osobą redukuje stres i wzmacnia układ immunologiczny. Endorfiny, hormony szczęścia, zwiększają liczbę komórek NK, które niszczą komórki nowotworowe czy komórki zakażone wirusem. Warto kochać się, okazywać sobie uczucia i dbać o bliskie relacje!