Czy i jak uprawianie sportu może zmniejszyć ryzyko raka piersi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

rowerIstnieją mocne dowody na to, że uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Ale przecież rak może rozwijać się wiele lat. Nowe badania, które mogą pomóc w wyjaśnieniu związku sportu z rakiem piersi, sugerują, iż aktywne fizycznie młode kobiety wykazują zmiany w metabolizmie estrogenów, który następnie odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju raka piersi.

Badanie, opublikowane w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, jest jednym z niewielu badań klinicznych, które skupiają się na badaniu tężyzny fizycznej i metabolizmu estrogenowego u młodych kobiet.

Naukowcy chcieli skupić się na metabolizmie estrogenów, ponieważ większość nowotworów piersi jest związana z tym hormonem. Badania wskazują, że wyższe narażenie na estrogeny zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Istnieje jednak wiele form estrogenu i wydają się one odgrywać inną rolę w ocenie ryzyka.

Badania laboratoryjne sugerują, że dwie formy, estradiol i estron, odgrywają rolę w rozwoju nowotworów. Te formy estrogenu są metabolizowane do innych związków i to właśnie stosunek tych metabolitów, wedle badań, może mieć wpływ na ryzyko raka piersi.

W tym badaniu naukowcy losowo podzielili 400 młodych kobiet o siedzącym trybie życia na dwie grupy: pierwsza grupa kobiet miała za zadanie ćwiczyć regularnie, a druga miała pozostać przy nieaktywnym trybie życia. Wszystkie kobiety były przed menopauzą, mniej więcej w tym samym wieku i o podobnej masie ciała.

Kobiety aktywne fizycznie przez okres 16 tygodni, pięć dni w tygodniu, przez pół godziny ćwiczyły na bieżni lub maszynach eliptycznych, tak aby były one poddane umiarkowanemu treningowi.

Badacze, zarówno tuż przed jak i po 16-tygodniowym okresie ćwiczeń przeanalizowali próbki moczu pod kątem estradiolu, estronu i innego związku macierzystego oraz dziewięciu metabolitów.

Pod koniec badania, analiza ilościowa estrogenu i jego metabolitów wykazała istotne różnice między grupą kobiet fizycznie aktywnych i biernych. Osoby ćwiczące miały znacznie mniej estronu, a więcej metabolitów związanych z obniżeniem ryzyka nowotworu piersi.

Oczywiście kobiety, które wykonywały regularnie ćwiczenia poprawiły także kondycję i straciły na wadze.

Źródło: http://blog.aicr.org/2013/05/08/study-how-exercise-may-decrease-later-breast-cancer-risk/
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Zostań Podopiecznym!

Onkozbiórka

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

Zostań Podopiecznym!

jak uzyskać zniżkę na przejazd?

WAŻNE:

Zniżka dostępna jest dla pacjentów korzystających z aplikacji iTaxi i płacących za przejazd w aplikacji (podpięta karta płatnicza)

  1. Pobierz i zainstaluj  aplikację iTaxi na swoim telefonie
  2. Kod zniżkowy dla użytkowników serwisu Alivia to FUNDACJAALIVIA 
  3. Każdy użytkownik może z kodu skorzystać dowolną ilość razy
  4. Użytkownik korzystający z kodu otrzymuje rabat w wysokości 10% kwoty rachunku (max 10 PLN na jeden przejazd) 

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.