Leczenie szpiczaka plazmocytowego a ryzyko cytogenetyczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Szpiczak plazmocytowy – rzadki nowotwór układu krwiotwórczego

Szpiczak jest chorobą rozrostową plazmocytów i jednym z nowotworów układu krwiotwórczego
Komórki plazmocytowe są natomiast częścią układu odpornościowego, a ich funkcją jest produkcja i wydzielanie przeciwciał. 
Choroba ta należy do grupy chorób i nowotworów rzadkich. Zachorowania na szpiczaka stanowią tylko 1% wszystkich zachorowań na nowotwory.  
W 10–15% przypadków w momencie diagnozy choroba ma przebieg bezobjawowy. W pozostałych przypadkach objawy są niecharakterystyczne, takie jak bóle kości, osłabienie, czy nawracające infekcje. 
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych terapii, które zwiększają możliwości leczenia pacjentów chorujących na ten rzadki nowotwór. 

Zmiany cytogenetyczne

W rozwoju szpiczaka obserwuje się zmiany w materiale genetycznym komórek nowotworowych. Zmiany te, zwane aberracjami polegają na przeniesieniu kawałka chromosomu w inne miejsce (translokacja), jego ubytku (delecja) lub pojawieniu się dodatkowej kopii części materiału genetycznego (duplikacja).
Rodzaj aberracji w chromosomach komórek nowotworowych szpiczaka ma wpływ na przebieg i rokowania choroby, jak również na wybór leczenia. 

Po co wykonuje się badanie cytogenetyczne?

Ocenę istniejących zmian genetycznych w komórkach szpiczaka wykonuje się w badaniach cytogenetycznych. Materiał do badań pobiera się wykonując biopsję szpiku z mostka lub kolca biodrowego. Diagnostyka genetyczna opiera się najczęściej na metodzie fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ, w skrócie FISH.  

Czym jest ryzyko cytogenetyczne? 

Przeprowadzenie badań cytogenetycznych u chorych na szpiczaka plazmocytowego, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, pozwala zakwalifikować pacjenta do odpowiedniej grupy ryzyka, ocenić możliwość progresji i niekorzystnego przebiegu choroby. Przede wszystkim jednak wiedząc o wysokim ryzyku, lekarz może przewidywać odpowiedź na terapię i zaplanować leczenie, by zwiększyć szansę chorego na remisję. 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!





Więcej o badaniach cytogenetycznych oraz wsparcie pacjentów z grupy wysokiego ryzyka cytogenetycznego w otrzymaniu skuteczniejszego leczenia, znajdą Państwo w serwisie przygotowanym przez Fundację Carita – Cytogenetyczneryzyko.pl 









Autor: Agnieszka Dolna





Źródła:
https://cytogenetyczneryzyko.pl/
https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/5310-portal-cytogenetyczneryzyko-pl-juz-dostepny-sprawdz-czy-jestes-w-grupie-ryzyka-cytogenetycznego
https://pulsmedycyny.pl/szpiczak-z-wysokim-ryzykiem-cytogenetycznym-992224
https://swiatlekarza.pl/dr-hab-dominik-dytfeld-mozemy-niwelowac-ryzyko-cytogenetyczne/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.