Nawodnienie w chorobie nowotworowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Prawidłowe nawodnienie to często pomijany aspekt zdrowego stylu życia, choć pełni on nie mniej ważną funkcję niż odżywianie. Wiele osób w populacji europejskiej może być narażonych na odwodnienie, a także przyjmować niewłaściwą ilość płynów. Trudności z nawodnieniem mogą dotyczyć szczególnie osób starszych, ze względu na podwyższony próg odczuwania pragnienia. W grupie ryzyka są także osoby stosujące leki moczopędne lub wykonujące intensywną aktywność fizyczną. Ryzyko wzrasta w sezonie letnim, kiedy jesteśmy narażeni na działanie wysokich temperatur.

Dlaczego nawodnienie chorego jest ważne?

Utrzymanie prawidłowego nawodnienia jest istotne dla każdego, ale ten aspekt może mieć szczególne znaczenie w chorobie nowotworowej. Pierwszym ważnym momentem jest rozpoczęcie terapii przeciwnowotworowej. Odpowiednia podaż płynów zapewnia prawidłowe stężenie i rozprowadzenie lekarstwa w organizmie. Co ważniejsze, nawodnienie zapewnia nam również skuteczne wydalanie metabolitów lekowych z moczem. Dlatego nawadnianie jest istotną częścią leczenia.

W czasie terapii przeciwnowotworowej mogą pojawić się liczne skutki uboczne. Należą do nich między innymi suchość skóry oraz błon śluzowych. Odwodniona, sucha skóra jest często przyczyną dyskomfortu chorych i wpływa znacząco na jakość życia. Z kolei w przypadku suchości śluzówek, zwłaszcza jamy ustnej, nawadnianie będzie wspierało cały proces odżywiania się. Odpowiednia ilość płynów pozwala zmniejszyć dyskomfort w jamie ustnej, podawanie chłodnych płynów może łagodzić ból w jamie ustnej, a wilgotna śluzówka jamy ustnej ułatwia gryzienie i przełykanie pokarmów.

Woda w jadłospisie

Podaż płynów bez dodatku cukru u pacjentów z nowotworem pomaga utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Nawodnienie wpływa na ilość wytwarzanej śliny, która kontroluje florę bakteryjną. Bez odpowiedniej ilości śliny, co ma miejsce w czasie odwodnienia organizmu, szybciej dochodzi do rozwoju próchnicy i chorób jamy ustnej.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Podawanie płynów w chorobie nowotworowej wspiera również sprawne funkcjonowanie niższych odcinków przewodu pokarmowego. Dzięki nawadnianiu zachowujemy prawidłową motorykę jelit i zapobiegamy zaparciom. Warto pamiętać, że płyny są niezbędne dla prawidłowego formowania się mas kałowych w jelicie grubym. Dlatego odwodnienie może skutkować utrudnieniami w wypróżnianiu i wszystkimi z tym związanymi konsekwencjami.

Leczenie onkologiczne a zaburzenia nawodnienia

Nawyk picia wody i innych płynów bez dodatku cukru jest nieoceniony w czasie leczenia onkologicznego również ze względu na jego wpływ na funkcje poznawcze. Odwodnienie bardzo szybko prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych, osłabienia koncentracji i ogólnego pogorszenia kondycji psychofizycznej.

Pacjenci chorujący na nowotwory często zgłaszają wstręt (czasowy lub trwały) do wybranych płynów, w tym do wody. Dzieje się tak często na skutek kojarzenia wybranego płynu z podawaniem chemioterapii lub w wyniku innych mechanizmów. Warto pamiętać, że do prawidłowego nawodnienia nie musimy wykorzystywać wyłącznie czystej wody. Odpowiedni będzie każdy płyn, który nie zawiera cukru, soli, kalorii i nie ma działania moczopędnego.

Jak monitorować nawodnienie chorego?

Istnieje wiele powodów, dla których warto monitorować swój stan nawodnienia w czasie choroby nowotworowej i dbać o odpowiednią podaż płynów bez dodatku cukru. Dla wielu pacjentów nie jest to jednak proste. Dzięki europejskiej inicjatywie dotyczącej nawodnienia – EUUHAC, grono ekspertów opracowało narzędzie skierowane do dietetyków i pacjentów, które może ułatwić to zadanie. Dzięki zaangażowaniu ekspertów z różnych krajów narzędzie jest obecnie dostępne w wersji polskiej.

Opracowane narzędzie zapewnia informacje wstępne na temat nawodnienia i solidną porcję wiedzy na temat objawów odwodnienia oraz sposobów monitorowania nawodnienia organizmu. Ponadto przygotowane zostały infografiki pozwalające oszacować ilość spożycia płynów w ciągu dnia. Dostępny jest także wzór praktycznego dzienniczka do monitorowania nawodnienia oraz kwestionariusz oceny moczu.

Narzędzie posiada wydzielone sekcje przeznaczone dla dietetyków oraz pacjentów, ale z powodzeniem może być w całości wykorzystywane przez każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o nawodnieniu.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym materiałem edukacyjnym

Autorka: Elwira Gliwska – dietetyk kliniczny

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.