Objawy ostrej białaczki szpikowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ostra białaczka szpikowa (OBS, ang. AML), podobnie jak przewlekła białaczka limfocytowa, przewlekła białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna, to jedna z chorób nowotworowych krwi, występująca głównie u osób dorosłych (średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 65 lat). Nowotwór ten rozwija się bardzo szybko i nieleczony może doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku tygodni a nawet kilku dni.

W przebiegu ostrej białaczki szpikowej dochodzi do nieprawidłowej produkcji krwinek i w rezultacie do niedokrwistości, małopłytkowości lub neutropenii.

Niedokrwistość objawia się osłabieniem, upośledzeniem koncentracji, bólami i zawrotami głowy, bladością skóry i błon śluzowych, a w ciężkiej postaci, przyspieszoną akcją serca i dusznością. Małopłytkowość skutkuje krwawieniami z dziąseł i nosa, wybroczynami na skórze, krwawieniami z dróg rodnych i przewodu pokarmowego. Z kolei neutropenia wywołuje osłabienie odporności. Pojawiają się więc infekcje, np. angina, zapalenie płuc, zakażenia grzybicze, zmiany w jamie ustnej, np. afty, może też dojść do uaktywnienia opryszczki.

Zbyt duża liczba leukocytów (powyżej 100 000 / µl) prowadzi do leukostazy, czyli zaburzeń przepływu krwi w mikrokrążeniu. Może się to objawiać zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, a także dusznością i niewydolnością oddechową.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Objawy ostrej białaczki szpikowej mogą też wynikać z zajęcia narządów przez komórki białaczkowe. Może to powodować powiększenie wątroby i śledziony oraz węzłów chłonnych, płaskie zmiany skórne, przerost dziąseł. W wyniku naciekania tkanki płucnej mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zajęcie serca powoduje problemy kardiologiczne, a pojawienie się komórek białaczkowych w siatkówce oka wywołuje zaburzenia widzenia. W rzadkich przypadkach komórki białaczkowe docierają do ośrodkowego układu nerwowego, co powoduje objawy takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości.

W przypadku zaobserwowania objawów, które mogą wskazywać na ostrą białaczkę szpikową, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zleci morfologię krwi i w przypadku podejrzenia białaczki, skieruje na oddział hematologiczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.