Objawy ostrej białaczki szpikowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ostra białaczka szpikowa (OBS, ang. AML), podobnie jak przewlekła białaczka limfocytowa, przewlekła białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna, to jedna z chorób nowotworowych krwi, występująca głównie u osób dorosłych (średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 65 lat). Nowotwór ten rozwija się bardzo szybko i nieleczony może doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku tygodni a nawet kilku dni.

W przebiegu ostrej białaczki szpikowej dochodzi do nieprawidłowej produkcji krwinek i w rezultacie do niedokrwistości, małopłytkowości lub neutropenii.

Niedokrwistość objawia się osłabieniem, upośledzeniem koncentracji, bólami i zawrotami głowy, bladością skóry i błon śluzowych, a w ciężkiej postaci, przyspieszoną akcją serca i dusznością. Małopłytkowość skutkuje krwawieniami z dziąseł i nosa, wybroczynami na skórze, krwawieniami z dróg rodnych i przewodu pokarmowego. Z kolei neutropenia wywołuje osłabienie odporności. Pojawiają się więc infekcje, np. angina, zapalenie płuc, zakażenia grzybicze, zmiany w jamie ustnej, np. afty, może też dojść do uaktywnienia opryszczki.

Zbyt duża liczba leukocytów (powyżej 100 000 / µl) prowadzi do leukostazy, czyli zaburzeń przepływu krwi w mikrokrążeniu. Może się to objawiać zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, a także dusznością i niewydolnością oddechową.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Objawy ostrej białaczki szpikowej mogą też wynikać z zajęcia narządów przez komórki białaczkowe. Może to powodować powiększenie wątroby i śledziony oraz węzłów chłonnych, płaskie zmiany skórne, przerost dziąseł. W wyniku naciekania tkanki płucnej mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zajęcie serca powoduje problemy kardiologiczne, a pojawienie się komórek białaczkowych w siatkówce oka wywołuje zaburzenia widzenia. W rzadkich przypadkach komórki białaczkowe docierają do ośrodkowego układu nerwowego, co powoduje objawy takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości.

W przypadku zaobserwowania objawów, które mogą wskazywać na ostrą białaczkę szpikową, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zleci morfologię krwi i w przypadku podejrzenia białaczki, skieruje na oddział hematologiczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.