Szpiczak mnogi – nie przeocz objawów. Diagnoza i leczenie – webinar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Szpiczak mnogi, nazywany też plazmocytowym to nowotwór krwi, który rozwija się przez wiele miesięcy czy lat, dając niespecyficzne objawy. Jest na tyle rzadki, że nie jest pierwszym podejrzanym, gdy pacjent zgłasza się do lekarza, np. z bólami kostnymi.

Fundacja Onkologiczna Alivia, chcąc podnieść świadomość istnienia tego nowotworu, zorganizowała webinar pt. “Szpiczak mnogi – nie przeocz objawów. Diagnoza i leczenie.” 

W spotkaniu online udział wzięli:
lek. med. Sebastian Kędzierski specjalista medycyny rodzinnej, który opowiedział o pierwszych objawach szpiczaka i metodach diagnostycznych, którymi dysponuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej 

lek. med. Paweł Steckiewicz specjalista medycyny wewnętrznej i hematolog, który przedstawił specjalistyczne metody diagnostyczne oraz metody leczenia szpiczaka, zarówno te refundowane, jak i te nowoczesne, niedostępne jeszcze w ramach NFZ.

Swoją historią wczesnego zachorowania – w wieku 40 lat! – i walki o zdrowie podzielił się z nami podopieczny fundacji, Pan Marek Ambroziak.

Przedstawicielka naszej Fundacji, Jadwiga Chojecka, na koniec zaprezentowała program wsparcia finansowego i wytłumaczyła, w jaki sposób można pozyskiwać środki na pokrycie kosztów leczenia. 

EKSPERCI:

  • lek. med. Sebastian Kędzierski, internista, lekarz medycyny rodzinnej i sportowej; asystent w Zakładzie Medycyny Rodzinnej UJK Kielce. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej
  • lek. med. Paweł Steckiewicz, internista, hematolog, Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach

Spotkanie zostało zarejestrowane i jest już dostępne do obejrzenia tutaj. Zapraszamy!

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Zostań Podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.