„Żywienie i rehabilitacja w raku piersi” – webinar dla pacjentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Różowy październik 2023 – miesiąc świadomości raka piersi zakończyliśmy webinarem kierowanym do pacjentów i ich bliskich.

Leczenie raka piersi to nie tylko farmakoterapia, naświetlania czy zabiegi operacyjne. Dla optymalnego przebiegu leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia i formy niezbędne są też między innymi dobre odżywienie organizmu oraz prawidłowo prowadzona rehabilitacja.

Dlatego do udziału w kolejnym webinarze zaprosiliśmy dr inż. Katarzynę Zadkę – specjalistkę żywienia klinicznego oraz mgr Annę Wiśnioch – fizjoterapeutkę onkologiczną. Ekspertki podzieliły się z widzami doświadczeniem pracy z pacjentami onkologicznymi i opowiedziały o tym jak należy się żywić w trakcie leczenia raka piersi oraz jak i kiedy należy stosować rehabilitację.

Na koniec przedstawicielka Onkofundacji Alivia zaprezentowała programy pomocowe i opowiedziała, w jaki sposób można pozyskiwać środki na pokrycie kosztów leczenia. 

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Plan webinaru:

19:00 Powitanie i wstęp – Agnieszka Dolna

19:05 Czy żywienie ma znaczenie w raku piersi – dr inż. Katarzyna Zadka, specjalistka ds. żywienia klinicznego

19:20 Rola rehabilitacji w raku piersi – Anna Wiśnioch, fizjoterapeuta

19:40 Wsparcie pacjentów onkologicznych Onkofundacji Alivia – Urszula Zienkiewicz

19:50 Sesja pytań i odpowiedzi

20:00 Podsumowanie i zakończenie spotkania

dr inż. Katarzyna Zadka Ekspertka w zakresie żywienia klinicznego w Nestlé Health Science. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Ukończyła Akademię Leczenia Żywieniowego Polskiego Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu w Krakowie. Uzyskała tytuł doktora na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Pasjonatka dietetyki i technologii żywności. Na co dzień prowadzi spotkania edukacyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci z zakresu żywienia. Autorka wielu artykułów, w tym publikacji naukowych – zarówno w obszarze profilaktyki chorób dietozależnych, jak i żywienia klinicznego. Wykładowczyni na studiach podyplomowych poświęconych tematyce well-being i zdrowia w miejscu pracy.


mgr Anna Wiśnioch Absolwentka Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończyła liczne kursy i szkolenia. Zajmuje się pacjentami po zabiegach chirurgicznych, w trakcie leczenia onkologicznego, kompleksowo opiekuje się pacjentkami po mastektomii, pomaga pacjentom z nietrzymaniem moczu oraz innymi dolegliwościami urologicznymi (fizjoterapia uroginekologiczna), prowadzi terapię blizn. Współpracuje z wieloma placówkami medycznymi oraz stowarzyszeniami zajmującymi się pacjentami onkologicznymi.

Partnerami webinaru są Ogólnopolska Federacja Onkologiczna i Nestlé Health Science.

Webinar został zarejestrowany, a nagranie jest dostępne na naszym kanale YouTube.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.