Interwencje

Od 14 lat nieustannie podejmujemy działania w trosce o dobro pacjentów oraz dbamy o przestrzeganie zasad etyki i praworządności w ochronie zdrowia. Każdy nasz wysiłek jest krokiem w stronę poprawy jakości i dostępności świadczeń medycznych.

Kluczowe fakty

Kwiecień 2024
Interwencja w pomorskim
Pacjenci otrzymują zwrot pieniędzy

Pomorska przychodnia pobierała dodatkowe opłaty za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Po naszej interwencji placówka medyczna zwraca pacjentom nienależnie pobrane opłaty za przyspieszenie realizacji świadczeń zakontraktowanych w NFZ!

Maj 2024
Pismo do Infarmy
Pytamy Infarmę o wnioski refundacyjne

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący opóźnień w rejestracji i refundacji technologii lekowych.

Wg MZ opóźnienia wynikają z przyczyn leżących po stronie podmiotów odpowiedzialnych za złożenie wniosków. Zadaliśmy Infarmie pytania w tej sprawie.

Czerwiec 2024
Interwencja w łódzkim
Interwencja w województwie łódzkim

W jednej z placówek w woj łódzkim na opis badania rezonansem magnetycznym czeka się 3 tygodnie. Po uiszczeniu opłaty 80 zł czas ten skraca się do 48 godzin.

Takie praktyki nie mogą mieć miejsca w publicznej ochronie zdrowia. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Łódzkiego oddziału NFZ, który zapowiedział kontrolę placówki. 

Interwencje

Równy dostęp do ochrony zdrowia mamy zapewniony konstytucyjnie (Art. 68- Prawo do ochrony zdrowia). Niestety, dostrzegamy liczne nierówności w traktowaniu pacjentów oraz otrzymujemy zgłoszenia o kontrowersyjnych praktykach stosowanych w placówkach medycznych. Aktywnie monitorujemy te przypadki i interweniujemy, by zapewnić pacjentom jak najlepszy i równy dostęp do leczenia. 

Podoba Ci się to, co robimy?
Przekaż darowiznę!

Działania rzecznicze

Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.