Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła stosowanie atezolizumabu (Tecentriq®) w połączeniu z bewacyzumabem (Avastin®) u pacjentów z nieoperacyjnym lub uogólnionym rakiem wątrobowokomórkowym, którzy nie otrzymywali uprzednio terapii systemowej. Decyzja FDA oparta jest o pozytywne wyniki badania III fazy IMbrave150. Wykazano w nim, że terapia tymi lekami pozwala wydłużyć czas wolny od progresji choroby w porównaniu z dotychczas najskuteczniejszą opcją terapeutyczną.
Aktualnym standardem terapeutycznym raka wątrobowokomórkowego niekwalifikującego się do leczenia miejscowego (resekcji chirurgicznej, transplantacji, termoablacji, chemoembolizacji dotętniczej) jest leczenie inhibitorem kinaz – sorafenibem lub lenwatynibem (Kisplyx®).
Na czym polegało i jakie były wyniki badania IMbrave150?
Do badania zostało włączonych 501 pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub nieoperacyjnym rakiem wątrobowokomórkowym, nieotrzymujących uprzednio leczenia systemowego lub u których nastąpiła progresja choroby po zastosowaniu leczenia miejscowego. 336 pacjentów zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej w 3-tygodniowych cyklach 1200 mg atezolizumabu i bewacyzumab w dawce 15 mg/kg masy ciała. Pozostali pacjenci zostali przydzieleni do grupy placebo i otrzymywali 400 mg sorafenibu dwa razy dziennie.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
W badaniu mogli wziąć udział wyłącznie pacjenci z wyrównaną marskością wątroby (stopień A w skali Childa-Pugha) oraz małym ryzykiem krwawienia z żylaków przełyku i żołądka. Jednym z poważnych działań niepożądanych bewacyzumabu jest bowiem krwawienie z przewodu pokarmowego, więc jego stosowanie zwiększałoby ryzyko krwawienia z żylaków.
Odsetek pacjentów, którzy otrzymywali terapię eksperymentalną i przeżyli 6- i 12- miesięcy wynosił odpowiednio 84.8% i 67.2% w porównaniu z 72.2% i 54.6% w przypadku placebo. W przypadku pacjentów otrzymujących immunoterapię mediana czasu wolnego od progresji wyniosła 6.8 miesięcy w porównaniu z 4.3 miesiącami placebo. Trwająca ponad 6 miesięcy odpowiedź na leczenie atezolizumabem i bewacyzumabem wystąpiła u 87.6% pacjentów w porównaniu z 59.1% w przypadku placebo.
Terapia atezolizumabem w połączeniu z bewacyzumabem pozwoliła na odroczenie zgłaszanego przez pacjentów pogorszenia jakości życia do 11.2 miesięcy i sprawności fizycznej do 13.1 miesięcy, w porównaniu z odpowiednio 3.6 i 4.9 miesiącami w przypadku terapii sorafenibem.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi z badaną immunoterapią były nadciśnienie, zmęczenie, białkomocz, podwyższony poziom aminotransferazy asparaginianowej, świąd, biegunka, zmniejszenie apetytu i gorączka. Ciężkie działania niepożądane występowały częściej w przypadku terapii eksperymentalnej (38%) niż sorafenibu (30.8%). 15% pacjentów otrzymujących atezolizumab i bewacyzumab musiało przerwać leczenie z powodu ciężkich działań niepożądanych, głównie krwawienia z przewodu pokarmowego. W grupie placebo odsetek ten był mniejszy i wynosił 10%.
Czy trwają inne badania nad zastosowaniem immunoterapii w leczeniu raka wątroby?
W badaniu klinicznym III fazy CheckMate 459 wykazano, że niwolumab (Opdivo) podany w pierwszej linii leczenia, w porównaniu z sorafenibem, wydłużyła czas przeżycia pacjentów z nieoperacyjnym rakiem wątrobowokomórkowym. Większy odsetek pacjentów wykazał również odpowiedź na leczenie niwolumabem niż sorafenibem. Pacjenci otrzymujący niwolumab w mniejszym stopniu niż w przypadku terapii standardowej doświadczali pogorszenia jakości życia.
10 marca 2020 FDA w trybie przyspieszonym zatwierdziła stosowanie niwolumabu w połączeniu z ipilimumabem u pacjentów z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym nieodpowiadających lub nietolerujących leczenia sorafenibem. Decyzja została podjęta na podstawie wyników badania CHECKMATE-040.
Czy atezolizumab i bewacyzumab są dostępne dla polskich pacjentów?
Leczenie raka wątrobowokomórkowego atezolizumabem i bewacyzumabem nie jest obecnie refundowane przez NFZ*.
Aktualizacja 09.11.2020
Dnia 27.10 Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie atezolizumabu i bewacyzumabu w pierwszej linii leczenia zaawansowanego lub nieresekcyjnego raka wątrobokomórkowego.
Aktualizacja 16.03.2021
5 marca Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej opublikowało aktualizację wytycznych leczenia zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego. Atezolizumab i bewacyzumab zostały wskazane jako standardowe leczenie pierwszej linii tego typu nowotworu. W przypadku braku możliwości zastosowania immunoterapii powinno być włączone leczenie sorafenibem lub lenwatynibem.
Autorka: Natalia Tarłowska
Źródła:
„Atezolizumab plus Bevacizumab in Unresectable Hepatocellular Carcinoma” The New England Journal of Medicine, 14 maj 2020
https://www.medscape.com/viewarticle/930506#vp_1
https://ascopubs.org/doi/abs/10.1200/JCO.2020.38.4_suppl.483
* Informacja aktualna w dniu 2.07.2020. Najnowsze informacje o programach lekowych dla chorób onkologicznych znajdują się tutaj: www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-onkologiczne
** Informacja aktualna w dniu 2.07.2020. Najnowsze informacje o wskazaniach do stosowania leku Tecentriq® i Avastin® w Europie znajdują się na www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/tecentriq oraz na www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/avastin
https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/summaries-opinion/tecentriq-2