Interwencje

Od 14 lat nieustannie podejmujemy działania w trosce o dobro pacjentów oraz dbamy o przestrzeganie zasad etyki i praworządności w ochronie zdrowia. Każdy nasz wysiłek jest krokiem w stronę poprawy jakości i dostępności świadczeń medycznych.

Kluczowe fakty

Czerwiec 2024
Interwencja w łódzkim

W jednej z placówek w woj łódzkim na opis badania rezonansem magnetycznym czeka się 3 tygodnie. Po uiszczeniu opłaty 80 zł czas ten skraca się do 48 godzin.

Takie zdarzenia nie mogą mieć miejsca. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Łódzkiego oddziału NFZ, który zapowiedział kontrolę placówki. 

Maj 2024
Pismo do Infarmy

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący opóźnień w rejestracji i refundacji technologii lekowych.

Wg MZ opóźnienia wynikają z przyczyn leżących po stronie podmiotów odpowiedzialnych za złożenie wniosków. Zadaliśmy Infarmie pytania w tej sprawie.

Kwiecień 2024
Interwencja w pomorskim

Pomorska przychodnia pobierała dodatkowe opłaty za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Po naszej interwencji placówka medyczna zwraca pacjentom nienależnie pobrane opłaty za przyspieszenie realizacji świadczeń zakontraktowanych w NFZ!

Interwencje

Równy dostęp do ochrony zdrowia mamy zapewniony konstytucyjnie (Art. 68- Prawo do ochrony zdrowia). Niestety, dostrzegamy liczne nierówności w traktowaniu pacjentów oraz otrzymujemy zgłoszenia o kontrowersyjnych praktykach stosowanych w placówkach medycznych. Aktywnie monitorujemy te przypadki i interweniujemy, by zapewnić pacjentom jak najlepszy i równy dostęp do leczenia. 

DataAdresatPrzyczyna interwencjiStatus Dokumenty
15.04.2024Pomorski Oddział
Wojewódzkiego NFZ
Nieuzasadnione pobieranie opłat za opisy badań obrazowychPo naszej interwencji placówka medyczna zwraca pacjentom nienależnie pobrane opłaty
Skan pisma
Odpowiedż
24.05.2024Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMAPrzedkładanie wniosków refundacyjnych przez podmioty odpowiedzialneTemat podjęty przez Departament Polityki LekowejSkan pisma
Odpowiedż
12.12.2024Zachodniopomorskie
Centrum Onkologii
Długie kolejki na pierwszą wizytę onkologicznąW tokuSkan pisma
Odpowiedż
12.12.2024NZOZ-Przychodnia

"Na Browarnej"
Niewłaściwe zachowanie rejestratorkiSprawa przekazana do Rzecznika Praw PacjentaSkan pisma
Odpowiedż
28.11.2024Agencja Oceny Technologii Medycznych i TaryfikacjiSkomplikowany kwestionariusz oceny technologii lekowychAOTMIT nie planuje uproszczenia kwestionariusza dla organizacji pacjentaSkan pisma
Odpowiedż
11.10.2024Centrum Specjalistyczne BIOMED, Rzecznik Praw Pacjenta
Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Nieuzasadnione pobieranie opłatW tokuSkan pisma
23.01.2024Onko-MedDługie kolejki na pierwszą wizytę onkologicznąW tokuSkan pisma
27.02.2025Wojewódzki Szpital Zespolony ToruńDługie kolejki na badanie rezonansem magnetycznymW tokuSkan pisma
28.02.2025Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, GdańskDługie kolejki na badanie rezonansem magnetycznymW tokuSkan pisma

Podoba Ci się to, co robimy?
Przekaż darowiznę!

Działania rzecznicze

Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.