Enzalutamid w monoterapii pacjentów z rakiem prostaty z nawrotem biochemicznym wydłuża czas wolny od przerzutów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Październikowy Kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2023 w Hiszpanii obfitował w wiele obiecujących doniesień. Takich jak wyniki zaprezentowane przez Dr Ugo De Giorgi. Onkolog w trakcie sesji posterowej przedstawił wyniki wtórnej analizy badania EMBARK, dotyczące monoterapii enzalutamidem w leczeniu pacjentów z rakiem prostaty z nawrotem biochemicznym wysokiego ryzyka.

W roku 2020 rak gruczołu krokowego był drugim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn na świecie. Czynniki ryzyka to starszy wiek, rasa i historia choroby w rodzinie.

Lekarze mogą zalecić pacjentowi z rakiem prostaty radykalną prostatektomię lub radioterapię. Jednak u 20-50% mężczyzn dochodzi do nawrotu biochemicznego w ciągu 10 lat od leczenia, co objawia się wzrostem poziomu PSA. Nawrót ten może prowadzić do nawrotu miejscowego, zwiększonego ryzyka przerzutów i wzrostu śmiertelności specyficznej dla raka gruczołu krokowego.

Dlatego ważne jest zastosowanie strategii leczenia dostosowanej do pacjentów z nawrotem biochemicznym.

Badanie III fazy klinicznej EMBARK

EMBARK (NCT02319837) to randomizowane badanie III fazy, w którym podawano pacjentom enzalutamid lub placebo oraz octan leuprolidu i monoterapię enzalutamidem u pacjentów wysokiego ryzyka z nawrotem biochemicznym raka gruczołu krokowego.

Wszyscy pacjenci zakwalifikowani do badania mieli wyniki markera PSA na poziomie co najmniej 1ng/ml po prostatektomii lub co najmniej 2 ng/ml powyżej wartości wyjściowej po pierwotnej radioterapii, z czasem podwojenia PSA (PSADT) mniejszym lub równym 9 miesięcy.

U pacjentów nie stwierdzono przerzutów w konwencjonalnych badaniach obrazowych, a wyjściowe stężenie testosteronu wynosiło co najmniej 150 ng/dl. Przed włączeniem do badania dozwolona była terapia hormonalna prowadzona przez przynajmniej 9 miesięcy. Pacjentów poddano stratyfikowanej randomizacji (według poziomu PSA, PSADT i wcześniejszej terapii hormonalnej) do jednego z trzech ramion badawczych:

  • Enzalutamid i octan leuprolidu co 12 tygodni,
  • Placebo i octan leuprolidu,
  • Monoterapia enzalutamidem w dawce 160 mg.




Poziom PSA oceniano po 36 tygodniach leczenia. Jeśli w wynikach pacjentów poziom PSA spadł poniżej 0,2 ng/ml, leczenie zawieszano w 37 tygodniu i monitorowano stężenie PSA. Wznawiano je, jeśli stężenie PSA ponownie wzrosło (do poziomu ≥2 ng/ml w przypadku pacjentów po pierwotnej radykalnej prostatektomii i ≥5 ng/ml w przypadku pacjentów po radioterapii).
Jeśli poziom PSA wynosił więcej niż 0,2 ng/ml, lekarze kontynuowali leczenie.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Znaczne wydłużenie czasu wolnego od przerzutowania

Wstępne wyniki badania EMBARK zostały przedstawione na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Urologów (AUA 2023). Przy medianie obserwacji wynoszącej 5 lat połączenie enzalutamidu/leuprolidu w porównaniu z samym leuprolidem wykazało znaczną poprawę czasu wolnego od przerzutów (MFS) (współczynnik ryzyka 0,42). Mediana MFS nie została osiągnięta w żadnym z ramion.

Ramię, w którym podawano leczenie skojarzone, również wykazało poprawę całkowitego czasu przeżycia, jednak ze względów statystycznych wynik OS nie przesądzał jeszcze o skuteczności.

Co istotne, porównania między ramionami monoterapii enzalutamidem i monoterapii octanem leuprolidu wykazały wydłużenie czasu wolnego od przerzutowania w ramieniu z samym enzalutamidem, z czynnikiem ryzyka wynoszącym 0,63. 

Czas całkowitego przeżycia wydłużył się również w przypadku monoterapii enzalutamidem, aczkolwiek dane pozostały niedojrzałe (140/271 przewidywanych zdarzeń), a korzyści miały niewielkie znaczenie kliniczne.

Istotna poprawa czasu do odległych przerzutów, objawowej progresji i zdarzeń szkieletowych

W zaktualizowanej analizie przedstawionej na kongresie ESMO 2023 dr Ugo De Giorgi i współpracownicy przedstawili dodatkowe niekluczowe drugorzędowe punkty końcowe skuteczności monoterapii enzalutamidem w porównaniu z placebo i octanem leuprolidu, które obejmowały czas do:

  • odległych przerzutów,
  • progresji objawowej,
  • pierwszego objawowego zdarzenia szkieletowego,
  • wznowienie jakiejkolwiek terapii hormonalnej po zawieszeniu leczenia.




Ta wtórna analiza obejmowała 713 pacjentów, z których 355 i 358 było randomizowanych odpowiednio do monoterapii enzalutamidem i placebo/octanem leuprolidu. Mediana czasu trwania leczenia, z wyłączeniem zawieszenia leczenia, wynosiła 45,9 miesiąca w przypadku monoterapii enzalutamidem i 35,4 miesiąca w przypadku placebo/octanu leuprolidu. W porównaniu z samym octanem leuprolidu monoterapia enzalutamidem wiązała się z istotną poprawą czasu do:

  • odległych przerzutów (współczynnik ryzyka 0,61),
  • objawowej progresji (współczynnik ryzyka 0,62),
  • pierwsze objawowe zdarzenie szkieletowe (współczynnika ryzyka 0,42).




Czas do wznowienia jakiejkolwiek terapii hormonalnej po zawieszeniu leczenia wypadł korzystniej dla populacji leczonej placebo/octanem leuprolidu w porównaniu z monoterapią (współczynnik ryzyka 1,66).

Podsumowanie

U pacjentów chorych na raka prostaty z nawrotem biochemicznym wysokiego ryzyka monoterapia enzalutamidem wykazuje klinicznie istotne opóźnienia w czasie wystąpienia odległych przerzutów, progresji objawowej i pierwszego objawowego zdarzenia szkieletowego, w porównaniu z samym octanem leuprolidu.

Po zawieszeniu leczenia monoterapia enzalutamidem skróciła czas do wznowienia jakiejkolwiek terapii hormonalnej w porównaniu z samym octanem leuprolidu.

Autorzy przyznali, że konieczne są dalsze prace w celu zrozumienia ryzyka i korzyści związanych z monoterapią enzalutamidem, w porównaniu z innymi opcjami, u pacjentów z nawrotem biochemicznym wysokiego ryzyka.

Szukasz więcej informacji o raku prostaty? Sprawdź w bazie wiedzy o raku.

Autorka tekstu: Martyna Piotrowska

Źródła:

1777P Enzalutamide (enza) monotherapy for the treatment (tx) of prostate cancer with high-risk biochemical recurrence (BCR): EMBARK secondary endpoints – Annals of Oncology
ESMO 2023: Enzalutamide Monotherapy for the Treatment of Prostate Cancer with High-Risk Biochemical Recurrence: EMBARK Secondary Endpoints (urotoday.com)

Biochemical recurrence in patients with prostate cancer after primary definitive therapy: treatment based on risk stratification | Prostate Cancer and Prostatic Diseases (nature.com)

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.