Czy marihuana zwiększa ryzyko nowotworów i uszkodzeń genetycznych następnych pokoleń?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Stosowanie marihuany, mimo swojego rosnącego zastosowania rekreacyjnego i medycznego, może wiązać się również z zagrożeniami zdrowotnymi. W artykule opublikowanym na łamach Addiction Biology czytamy, że jej stosowanie może prowadzić do powstawania złośliwych nowotworów i uszkodzeń genetycznych, które mogą być przekazywane nawet na kolejne pokolenia.

Mechanizmy uszkodzeń genetycznych

Według naukowców z Uniwersytetu Zachodniej Australii marihuana jest substancją genotoksyczną. Co oznacza, że uszkadza DNA i może tym samym powodować mutacje, przyspieszające procesy starzenia i rozwoju nowotworów.

Badacze powiązali znane informacje o tym, że marihuana hamuje funkcjonowanie mitochondriów, czyli centrów energetycznych komórek z nowymi doniesieniami opublikowanymi w czasopiśmie Science. Uszkodzenia mitochondriów powodują pękanie chromosomów i zaburzenia epigenetyczne (związane z dziedziczeniem pozagenowym).

Efektem tych zmian jest m.in. przyspieszone starzenie, większe ryzyko nowotworów oraz anomalie w strukturze DNA. Zmiany te mogą dotyczyć zarówno zwykłych komórek, jak i ich komórek rozrodczych, co powoduje przenoszenie uszkodzeń genetycznych na potomstwo.





Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Marihuana, a nowotwory

Liczne badania epidemiologiczne prowadzone w Europie i Ameryce Północnej, cytowane przez naukowców wskazują na wyraźny związek między stosowaniem marihuany, a wzrostem ryzyka występowania nowotworów, takich jak:

Zwiększenie poziomu THC w produktach z konopi w ostatnich dekadach wzmacnia te efekty. Szczególnie narażone są młode osoby, które zaczynają używać marihuany w okresie dojrzewania. A także dzieci osób, które stosowały marihuanę.

Skutki dla kolejnych pokoleń

Uszkodzenia wywołane przez marihuanę mają charakter genotoksyczny i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Badania epidemiologiczne wskazują na:

  • wzrost częstości wad wrodzonych u dzieci, takich jak anomalie kończyn,
  • zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne, gastrologiczne i ze strony układu moczowo-płciowego,
  • zmiany epigenetyczne w plemnikach i komórkach jajowych, które wpływają na jakość genetyczną potomstwa.

W badaniach na modelach zwierzęcych w obserwowanym potomstwie 21 z 31 wrodzonych anomalii opisanych po prenatalnej ekspozycji na talidomid zaobserwowano również po prenatalnej ekspozycji na konopie indyjskie. A 12 z 13 szlaków komórkowych, za pomocą których działa talidomid, zostało podobnie zidentyfikowanych w literaturze mechanistycznej dotyczącej konopi indyjskich.

Znaczenie dla zdrowia publicznego

Warto zwrócić uwagę, że medyczna marihuana w leczeniu nowotworów jest stosowana w celu osłabienia skutków ubocznych chemioterapii, leczenia promieniotwórczego, niektórych objawów raka i leczenia paliatywnego.

Te same mechanizmy, które powodują efekt genotoksyczny, mogą odpowiadać także za działanie terapeutyczne. Fitokannabinoidy zawarte w marihuanie stymulują śmierć nieprawidłowych komórek, co może zapobiegać wzrostowi guza.

Nowe dane stawiają przed nami wyzwania w kontekście legalizacji marihuany i jej zastosowania w medycynie. W podjęciu decyzji konieczne jest uwzględnienie długoterminowych konsekwencji dla zdrowia społeczeństwa oraz ochrony przyszłych pokoleń. Z tego powodu istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań, w tym epidemiologicznych, aby lepiej zrozumieć potencjalne zagrożenia z zastosowania marihuany, bowiem na razie dysponujemy jedynie poszlakami.


Autorka: Martyna Piotrowska

Źródła:

Reece, A. S., Hulse, G. K. (2024). Key insights into cannabis‐cancer pathobiology and genotoxicity. Addiction Biology. DOI:10.1111/adb.70003.

Marihuana może powodować uszkodzenia chromosomów i nowotwory, a także szkodzić potomstwu – Onkologia – Termedia

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.